Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dinmeyen acı: Halepçe Katliamı

 

16 Mart 1988’de Halepçe’nin kimyasal silahlarla bombalanmasının üzerinden 32 yıl geçti . 16 Mart 1988’de, Irak savaş uçakları Irak-İran sınırına 10 kilometre mesafede yer alan Halepçe kimyasal silahlarla bombalandı. Bu bombalamanın emrini Saddam ve “Kimyasal Ali” olarak tanınan kuzeni Ali Hasan el-Mecid verdi. Bombalamanın başlamasıyla birlikte ortalığa keskin bir elma kokusu yayıldı. Çocuklar kokuya doğru koştu. Son sözleri ‘Daye behna seva te’ yani ‘Anne elma kokusu geliyor’ oldu. Sonra da birer birer öldüler.
Irak ordusunun insanlığa karşı suç işlediği bu saldırı sonucu çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 5 bin Kürt hayatını kaybetti.. Saldırının etkisi daha sonraki yıllarda da kendisini gösterdi. Araştırmacılara göre, Halepçe’de kullanılan “sinir ve hardal gazı” sadece toprak ve suya karışmadı, saldırıya maruz kalanların genlerini de etkiledi. Bu yüzden sakat doğum oranlarında da gözle görülür bir artış yaşandı.
Dünyada yaşanan büyük felaketlerden sonra yasaklanan ve kullanılması savaş suçu kabul edilen kimyasal silahlar en etkili biçimiyle Halepçe‘de dünyanın gözleri önünde Kürtler üzerinde kullanıldı.

HALEPÇE’DE O GÜN ÖLEN VİCDANDI, İNSANLIKT!
Bu insanlık dışı katliamın karşısında dünya suskun kaldı. Halepçe ölüme terk edildi o gün. Sonrasında da kimse sahip çıkmadı Halepçe‘ye. Katliamdan kaçanlar da yakınlarının cesetlerini kaldırmadan Türkiye ve İran sınırını geçmeye çalıştılar. Türkiye‘ye sığınmaya çalışan Kürtlerin bir kısmı Irak‘a teslim edilerek infaz edilmiş, kalanlar ise günlerce sınır kapılarında aç-susuz bekletildikten sonra içeri alınmışlardır.

Soykırım saldırısından sonra, Halepçe‘de ekolojik denge altüst oldu. Çocuklar sakat doğdu, yetişkinler kansere yakalandı. Halepçe‘de özürlü doğum oranının Hiroşima ve Nagazaki’den 4-5 kat fazla olmasına rağmen Birleşmiş Milletler Hiroşima‘yı soykırım olarak kabul ettiği halde, Halepçe‘yi soykırım olarak kabul etmedi. Irak‘ta ise ancak 22 yıl sonra Halepçe Katliamı, soykırım olarak kabul edildi. Irak yüksek ceza mahkemesi 1 Mart 2010’da Halepçe katliamını soykırım olduğunu ilan etti…
İnsanların özgür olduğu, savaşların ve katliamların olmadığı bir dünya istiyoruz. Çünkü ancak böylesi bir dünyanın hiçbir yerinde bir daha Halebçeler yaşanmaz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir