Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kıbrıs seçimleri | Akıncı: Kıbrıs halkının iradesine herkes saygı duyacak

Kuzey Kıbrıs’ta pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız aday olan Mustafa Akıncı, toplumun büyük çoğunluğunun yapılan müdahalelerden rahatsız olduğunu beirterek, “Kıbrıs Türk halkı birilerinin işareti ile hareket eden bir topluluk değildir. Nasıl ki biz Türk demokrasisine saygı duyarız, onlardan da KKTC’nin demokrasisine saygı bekleriz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, dün akşam Kıbrıs’ta yayın yapan Kıbrıs Genç TV’de Aysu Basri Akter’in sunduğu ‘Asıl Soru’ programına konuk oldu. Soruları yanıtlayan Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ta meşruiyetini, Kıbrıs Türklerinin varlığından aldığını söyledi. Akıncı, “Kıbrıs Türk halkı birilerinin işareti ile hareket eden bir topluluk değildir. Tıpkı bir zeytin ağacı gibi buralara kök saldı ve kendi özgür iradesi ile demokrasi içinde güçlenerek bu topraklarda var olacak.  Lefkoşa, Girne, Mağusa, İskele, Güzelyurt ve Lefke’den yurttaşlarımız kendi özgür iradeleri ile bu seçimi yapacak ve buna bütün dünya saygı duyacak” dedi.

Halkın ortaya koyacağı demokratik ve özgür iradesinin Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin doğru zeminde ilerlemesine de yardımcı olacağını belirten Akıncı, “Ben Türkiye Cumhuriyetinin bir dostu olarak konuşuyorum. Yapılan bu müdahaleler derin yaralar açmaktadır. Kıbrıs Türk halkının Türkiye Cumhuriyetine yabancılaşması demek tarihsel ve kültürel bağların çok büyük yara alması demektir. O nedenle herkes çok dikkatli olmalıdır” dedi.

Toplumun büyük çoğunluğu gibi birçok UBP’linin de bu müdahalelerden rahatsız olduğunu belirten Akıncı,  “Her partide olduğu gibi UBP içinde de özgür ve özgün kimliği, Atatürk ilkelerine bağlılığı, demokratik, laik, çağdaş ve Avrupai yaşam tarzını koruyarak geleceğe ilerlemek isteyen binlerce kardeşimin olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

‘BU İŞİN ARTIK DİNGİLİ KOPTU’
Kendisine yönelik tehditlere ilişkin yöneltilen soruya Akıncı, “Cumhurbaşkanı bile bu şekilde tehdit ediliyorsa bu ülkede bu gidişatın devam etmesi durumunda gelecek karanlık demektir” şeklinde yanıtladı. Akıncı, “Seçimlere bu kadar müdahale etmek, olacak iş değildir. Bu işin artık dingili koptu. İnanıyorum ki toplumumuz ‘onurum ile yaşama hakkım vardır, Türkiye ile ilişkilerim de ancak demokrasi içinde düzelir, bunu seslendirenleri de düşman olarak nitelemekten vazgeçin’ diyecektir.”

Kıbrıs Türk halkının önümüzdeki Pazar iradesini ortaya koyarak yeni bir sayfa açacağını belirten Akıncı şunları kaydetti: “Halk kararını verecek ve kendi kaderini kendisi belirleyecek. Demokrasi içinde insan haklarına saygılı, özgüvenli bir yapı olacak. Bu kararla birlikte tarihten gelen bağlarımız olan Türkiye ile de kişilikli ve eşitlikçi bir şekilde geleceğe birlikte yürüyeceğiz. Halkın ortaya koyacağı iradeyi herkes saygı duyarak alkışlayacak. İradesiyle özgürlük ve özgünlüğü ile demokrasisine sahip çıkan Kıbrıs Türk halkının dünya nezdindeki saygınlığı da artacak. Seçimlerin ardından sağduyu hakim gelecek, bu sayede ilişkiler çok daha sağlıklı bir düzlemde ilerleyebilecektir.”

KKTC’nin seçilmiş lideri olarak Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyi bir bütün olarak Türkiye’ye dost bir coğrafya olmasını istediğini söyleyen Akıncı, bunun Kıbrıslı Türklerin yanısıra, Türkiye ile Kıbrıslı Rumların da yararına olacağını ifade etti.

‘KKTC’NİN DEMOKRASİSİNE SAYGI BEKLERİZ’
Bir soru üzerine halkın demokratik tercihini ilgisiz konularla ilişkinlendirmenin anlamsızlığına vurgu yapan Akıncı, “Kıbrıs Türk halkı 2 aday arasında karar verecek, bu demokratik karara da herkes saygı gösterecek. Şu gerçek var ki, iş dünyası, çalışma yaşamındaki insanlar ve tüm yurttaşlar olarak bu ortak paydada buluşmalıyız. Nasıl ki biz Türk demokrasisine saygı duyarız, onlardan da KKTC’nin demokrasisine saygı bekleriz” dedi.

AKINCI KIBRISLILARA ÇAĞRI: SANDIĞA GİDİN
Seçimlerin ilk turunda pandeminin de etkisiyle katılımın düşük olduğunu ancak açıklanan seçmen listelerinin kaçının bu adada olduğunun da bilinmesi gerektiğini kaydeden Akıncı, ilk turda Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı önlemlerin yerinde olduğunu ve onları kutladığını belirterek, “Yurttaşlarımız gönül rahatlığı içinde oy kullanmaya gidebilirler. Bu kadar önemli bir dönemde iradelerini ortaya koymalıdırlar. İç sesilerine ve vicdanlarının sesine kulak vererek oylarını kullansınlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir