Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

FUAF (Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu) Kültür Sanat Komisyonu yarışma düzenliyor

 

FUAF (Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu) Kültür Sanat Komisyonu olarak, Unesco 2021 Hacı Bektaş-i Veli ve Yunus Emre Yılı kapsamında sanat şenliği düzenleyecek. İki bölümden oluşan sanat ve edebiyat yarışması festivali koronavirüs  salgınından dolayı, tamamen online olarak gerçekleştirilecek.

‘‘AABK ile birlikte gerçekleştireceğimiz, Unesco 2021 Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre Yılı çalışmaları kapsamında, 2021/22 Sanat ve Edebiyat Yarışması Festivalimiz 1 Mart 2021 itibari ile başlamıştır‘‘ ifadelerin yer aldığı FUAF Kültür Sanat Komisyonu’nun açıklamsının devamında, şunlar kaydedildi:

‘‘İki bölümden oluşacak Sanat ve Edebiyat Yarışması Festivali’mizin ilk bölümü, Covid19 pandemisi sebebiyle, tamamen online olarak gerçekleştirilecektir.

– Birinci bölümde “Edebiyat, Resim ve Fotoğraf” yarışmaları

01.03.2021 tarihinde başlayıp 07.05.2021 tarihinde sonuçlandırılacaktır.

– İkinci bölümde ise “Müzik ve Halk Dansları” yarışmaları yer alacaktır.

Fizikken gerçekleştirileceği için, başlangıç ve bitiş̧ tarihleri Covid19 pandemi gidişatına göre düzenlenip kamuoyuna duyurulacaktır.

Sanat ve Edebiyat Yarışması Festivalimiz, Federasyon yarışmalarından da Avrupa Genel Yarışması’na olacak şekilde kurgulanacak, yarışmalar görkemli bir festival ile son bulacaktır.

Yarışma başlangıç tarihi: 01.03.2021

Son eser teslim tarihleri: 15.04.2021

Ülke Federasyon Sonuçları: 07.05.2021

Avrupa Finalleri: 01.06.2021

Başvurunuzu yapmak için aşağıdaki bilgileri

fuaf.kultursanat@hotmail.com

mail adresine göndermenizi rica ediyoruz.

 • İsim Soyisim:
 • Yaş:
 • Şehir:
 • Telefon numarası:
 • Üyesi olduğunuz AKM/Cemevi:
 • Katılacağı Sanat Dalı veya dalları: (Birden fazla sanat alanına başvurabilirsiniz)

➢ Resim

➢ Fotoğraf

➢ Edebiyat:

– Kompozisyon

– Mektup-öykü

– Şiir

Birinci bölüm Online Sanat yarışma dalları ve konuları:

 1. Edebiyat (Kompozisyon – Mektup – Şiir)

– Kompozisyon Konu:

 1. «Hacı Bektaş-ı Veli»
 2. «Serbest»

– Mektup – Öykü Konu:

 1. «Yunus Emre’ye mektuplar»
 2. «16. Yüzyılın cadı avı kurbanlarından Rebekka Lemp’e mektuplar»

– Şiir Konu: «Serbest»

 1. Fotoğraf – Konu
 2. «Pandemi»
 3. «Serbest»

Not: Kriterler uzman jüriler tarafından belirlenecektir.

 1. Resim – Konu: «Serbest»

Sanat ve Edebiyat Yarışması – Yönetmelik:

 1. Değerlendirmeler Federasyonumuz tarafından belirlenen, kendi sanat alanlarında uzman jüriler tarafından yapılacaktır.
 2. Bütün yarışmalarımızda “Çocuk’ ve Yetişkin” olmak üzere iki ayrı değerlendirme grubu olacaktır. Yaş grubu (7-16, 16+)) olarak ele alınacaktır.
 3. Yarışmacılar “Kompozisyon, Mektup ve Şiir” gibi edebiyat dallarında eserlerini Türkçe ve Fransızca dillerinde hazırlayarak katılabilirler.
 4. Yarışmaya katılacak Kompozisyon ve Mektupların iki bin kelimeyi geçmemesi gerekmektedir.
 5. Başvuru eserlerinin daha önce hiçbir koşulda yayınlanmamış olması gerekmektedir.
 6. Her birey bir eserle her yarışma dalına başvurabilir.
 7. Jüriler değerlendirmelerinde dikkate alınacak hususlar: İçerik açısından, fikrin özgünlüğü ve katılığı, sağlam temelli araştırma veya tutarlı olay örgüsü ve seçilen konunun farklı ve bağımsız yapısı.

– Ana tema ve temayı ele alış şekli

– Kullanılan lisana hakimiyet ve derinlik

– Bütünsellik

– Verilmek istenilen mesajın yansıtılma becerisi

 1. FUAF Kültür Sanat Kurulu, katılımcı eser desteklenmeye değer görülsün ya da görülmesin, başvuru konusu eseri iade etmek zorunda değildir. (Kurul, başvuran eserleri kendi bünyesindeki atölyelerde çalışma ve analiz malzemesi olarak kullanma hakkına sahiptir)
 2. Başvurular içerisinden, jürinin belirleyeceği ilk üçe giren eserler jüri tarafından üst kurumumuz olan AABK Komisyonuna gönderilecektir. Fransa’da dereceye giren tüm eserler Avrupa Jürisi tarafından tekrardan değerlendirmeye tabi tutulacaktır.
 3. AABK Komisyonu tarafından dereceye laik görülen eserler, kurumun yayın organlarında, yarışmacının imzasıyla yayınlanacaktır.
 4. Resim alanında görsel veya yaratıcı çalışma söz konusu olduğunda, görüntü yaratmanın özgünlüğü ve yaratıcı uygulamanın yoğunluğu ile seçilen tekniğin ustalığı (çizim, boyama, kolaj, nesne vb.) merkezi değerlendirme unsurlarıdır. Jüriler, biçimsel araçların (çizgiler, yüzeyler, renkler, kontrastlar, yüzeyler veya malzeme gibi) kullanımına ve etkileşimine, görüntü yüzeyinin bileşimine ve ayrıca çeşitli tasarım ögelerinin bağlantısına ve vurgulanmasına odaklanır.‘‘

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir