Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AVUKATLIK BÜROSUNA SALDIRANLAR KORUNDU

Avukat Heval Yıldız Karasu’nun avukatlık bürosuna yapılan silahlı saldırı ile ilgili karar duruşması bugün Eskişehir 6. Sulh Ceza Mahkemesinde görüldü. Örgütlü bir suçtan cezaevinde olan sanıklar 1-3 yıl arasında farklı cezalara çarptırıldılar. Karasu’nun avukatlarının sanıkların suç örgütü oluşturduğu iddiası ise mahkemece dikkate alınmadı. Kararda sanıklar Ahmet Yalım, Ahmet Yüksel, Emin Doğramacıoğlu, Emre Yaş, Furkan Kaya, Onur Demiriş, Ömer Bulut için verilen cezaların ertelenmesine yer olmadığı ifadesi de yer aldı.
Karar sonrası Eskişehir Adliyesi önünde basın açıklaması yapılarak karar eleştirildi. Açıklamada ilk sözü Heval yıldız Karasu’nun Vekili Mustafa Söğütlü aldı; kararın beklentilerini karşılamadığını ve büroya saldıranların organize bir suç örgütü olduğunu hatırlattı.
İkinci sözü Eskişehir barosu başkanı avukat Mustafa Elagöz aldı; avukatlık mesleğine yapılan saldırının hakim ve savcılarca dikkate alınmadığını, oysa savunma makamının Türk yargı sisteminin üç ayağından biri olduğunu ve Avukatlara karşı işlenen suçlarda avukatlık kanununun 57. maddesinin uygulanması gerektiğini, davayı baro olarak takip edeceklerini ifade etti.
Üçüncü sözü Ankara barosu başkan yardımcısı Mehmet Eren Turan aldı; bir avukatın siyasal düşüncelerinden ötürü böyle bir saldırıya maruz kalmasının kabul edilemeyeceğini ve avukatlık mesleğine son yıllarda çok fazla saldırı olduğunu belirtti.
Son olarak bürosu saldırıya uğrayan Avukat Heval Yıldız karasu konuştu. Karasu, bürosu saldırıya uğramasına rağmen hala aynı büroda mesleki faaliyetini sürdürdüğünü, yılmadan bir insan hakları aktivisti olarak hukuk mücadelesine devam edeceğini söyledi, soruşturma ve yargılama sürecinde kendisini yalnız bırakmayan tüm meslektaşlarına, hukuk örgütlerine, barolara ve insan hakları savunucularına teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.