Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Fikir Atölyesinin yeni Semineri yapıldı

-Mehmet Tanlı-

Almanya’ nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde çalışmalarını sürdüren Fikir Atölyesi Derneği geniş katılımlı yeni Seminerini hafta sonu Willebadessen şehrindeki Jägerhof Otelinde gerçekleştirdi. Çokfarklı ve önemli konuların işlendiği Seminer, Dernek yöneticileri Orhan Göktan ve Aydın Saylan’ ın Cuma akşamı katılımcıları selamlaması ve onlara seminerin akışıyla ilgili verdiği bilgilerle başladı. Daha sonra ise Halk Ozanı Gani Cansever (Heval) sazıyla, sözüyle ve okuduğu şiirlerle “Dünya bir penceredir her gelen baktı geçti” diyen Yunus Emre temalı deyişlerden oluşan güzel bir dinleti sundu.

İlk konuşmacı emekli Yüksek Maden Mühendisi Celal Tarhan Ukrayna Krizi ve yeni dünya düzenini, Eski Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu Avukatlarından Murat Demir, Ahmet Düzgün Yüksel ve Zeki Rüzgar ise Türkiye’ deki yargı ve savunmayı / örnek davalaır, siyasi tutuklulara yapılan infazları, yapılan işkenceleri ve ilerici Avukatların maruz kaldıkları şiddetleri, tehditleri ve zor çalışma koşullarını anlattılar. Seminerin ikinci gecesinde ise Dernek Üyesi Müzisyen Kanuni Mehmet Eyripala ise Udi arkadaşı Nihat Öztürk’ ün eşliğinde Türk sanat müziğinden Erol Sayan ve Sadettin Kaynagın ölmez eserlerini okuyan Şefika Çelebi’de güzel sesiyle geceye renk kattı. Seminerin Pazar günkü bölümünde ise Göç Uzmanı-Gazeteci Mehmet Tanlı Almanya’ daki aktüel siyasi gelişmelerle, ağırlıklı olarak Almanyadaki Kurumsal Irkçılığın geldiği boyutları anlatırken, Avukat Murat Demir’ de Almanyadaki savaş sonrası kurulan Anayasayı, bir türlü Nazilerden arındırılamayan kurumları ve Türkiyedeki güvenlik güçleri ile Almanların (tehlikeli) ortak çalışmalarına değindi. Semineri Orhan Göktan ile birlikte yöneten Aydın Saylan Fikir Atölyesinin Pandemi nedeniyle yavaşlayan çalışmalarının önümüzdeki dönemde hız alacağını ve yeni Paneller etkinlikler, düzenleneceğini söylediler.

Willebadessendeki Seminerin son gününde Dernek üyesi ve CHP Almanya Koordinatör Yardımcısı Günay Çapan’ da Köln’ den gelip katılıarak kısaca CHP nin Almanyadaki yeniden yapılanması konusunda katılımcılara bilgiler verdi ve çalışmalarda destek istedi. Seminer katılımcıların Semineri değerlendirmesi ve Otelin önünde çekilen toplu hatıra fotoğrafıyla son buldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.