Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Bugün MARL AKM ‘ye düzenlenen eylemden dolayı oraya gidecekdik…

Bugün MARL AKM ‘ye düzenlenen eylemden dolayı oraya gidecekdik. Eşim işyerinden saat 17 gibi beni alıp yola çıkdık. İnanın 18:30 da ancak Marl AKM ‘ye vardık. Yollar araba dolu. Tam iş çıkışı kimisi evine, kimisinin de bizim gibi acil gitmesi gereken yeri vardır.
Neyse oraya vardık park yeri ararken onuda bulduk. Sonra yol kenarında Marl AKM’nin geçensene el emeği göz nurları yeni aldıkları cemevlerinin kapısına vardık. Hem de bereket yağmurun eşliğinde . Dahası kapının önü bereket versin onlarca insanlarla dolu idi.
Derken içeri gireceğiz ama inanın kapının önündeki canlarımızdan izin alarak adım adım eşimle öne doğru yürüdük. Biraz kafamı kaldırdım ilerde konuşmalar var. Konuşduklarını da duyamadım. Biraz daha derken başımı kaldırdım ki karşımda masalarda oturanları görebildim. İlk gözüme çarpan, masa etrafına dizilmiş konuşmacılar ortasında Marl AKM başkanı Aynur başkan diğerlerini tanıyamadım. Sonra konuşmacılar konuşmasını devam ediyor ama dışardaki sesle içerdeki canların konuşmaları anlaşılmıyor. İçerisi dışarısı tıklım tıklım. Beni bir o memnun etti. Sonra yanımda tanımadığım bir can kapının önündekilere dönüp sizin yüksek sesle konuşmalarınız yüzünden öndeki konuşmacıları duyamıyoruz. Rica ediyorum biraz sessiz olun dedi ama arkadakiler yine kendi aralarında sohbete devam ederken öndeki konuşmacılar konuşmaları bitip toplantiyı sonlandırdı.
Sonra gözüme Ali Özcan can ilişdi. O’da tam önümdeymiş sonra farkettim. Neyse hafifden tokalaşıp ,geçmiş olsun derken yetişemediğim toplantı hakkında beni bilgilendirdi.
Konuşmalarımız arasında biz büyük bir yer tutacakdık ama bu toplantının cemevinde olmasına uygun gördüler dedi. Bence de haklı. Çünkü silahlı eylem cemevine yönelikdi. Bu canları başka yere davet etmek de olmazdı.
Beni en çok etkileyen şey, oraya gelen canlardı. Eşleri ,çocukları ellerinde hemde bereketli yağmurun eşliğinde. İnanın ben böyle şeye çok önem veririm. Bir derneği dernek eden yönetimin sosyal tutumu. Yönetimin sosyal tutum ve davranışı olmasa onlar sıcacık evlerini bırakıp oraya gelmezlerdi.
Almanlar bile vardı. İyi de Almanların ne işi vardı orada? Bilemem ama bildiğim bir şey varsa duyarlı olmaları ve Alevilere yapılan bu berbat olayı kabullenmemeleri. Bir tek bu degil elbet. Almanların oraya gelmeleri, Marl AKM yönetiminin Almanlarla olan sıcak diyaloğu var elbet. Almanlarla sıcak dıyalog bütün Alevi Cemevlerinde var.
Ama şunu da belirtiyim. Orası bugün daha çok kalabalık olurdu.
-Bir, işgünü olması
-İki Alevilerin çok uzak yerlerde ikamet etmeleri.
Oraya gelenlerin bir çoğu en az 100-150 km lerden geldiler.
Diğer bir husus ise, bizim insanlarımız bu tür eylemleri kabullenmiyorlar. Herhangi bir yerde bir Aleviye böyle bir eylem olsa Bağdat’ta bile olsa giderler. Bu araşdırılması gereken bir başka kan bağı. Lakin bu kan bağının kökeni inanın ki Cemevine 12 hizmetin nerden geldiğine bakmak lazım. Neyse konuyu toplamam gerekirse, bundan sonra bu berbat eylemin ne ilki ne de sonu olacak.
Bu yüzden bütün dernek yönetimlerine, naçizane bir kaç önerim olacak.
-Cemevleri önüne kamera
-Emniyetle diyalog
-Cemevlerinde yapılan her etkinlikde dışarda birden fazla bekçileri olmalı.
-Artı bu konuda bölge yönetimleri acilen bilgilendirilmeli.
-Eskisinden daha fazla üyerlerle diyalog kurulmalı.
-Küskün dargınları cemevlerine çekmeli.
-Her bölge yönetimi aklı selim akıl sahibi yumuşak huylu birimler oluşturmalı. Bu birimlerin görevi, her bölgede kendi camiası etrafında aleviliği canlı tutan dernekleri .AABF çatı kurumuna kazandırmak.
Bu birimler, bilinçli iyi huylu dinamik bir o kadar sosyal tabanı iyi analiz edenlerden olmalı.
Bu yazdıklarım hem öneri hem kendimce dile geldiğim konu başlıklarıdır.
Arzu eden bu yazdıklarımı önemser veya önemsemez onu bilemem.
Ama bende biliyorum bu tür önlemlerin alındığını. Bizim ki kısaca anımsatmakdır.
Sevgiyle kalın güzel canlar
Gürbüz Şimşek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir