Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ölüm orucundaki Gurup Yorum üyeleri için konser

İZMİR – Emek ve Demokrasi Güçleri, ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerinin taleplerinin karşılanmasını isteyerek, çok sayıda sanatçının sahne alacağı “Sanata Özgürlük – Grup Yorum Yaşasın İstiyoruz” konseri için çağrı yaptı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerinin taleplerinin karşılanmasına dair basın toplantısı yaptı. İzmir Barosu konferans salonunda yapılan toplantıda, 12 Mart Perşembe günü saat 19.30’da Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde “Sanata Özgürlük – Grup Yorum Yaşasın İstiyoruz” konseri düzenleneceği açıklandı.

‘ORTAÇAĞ KARANLIĞI DEĞİL Mİ?’

Toplantıda konuşan İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nden İzmir Müzisyenler Derneği (İMD) Başkanı Oktay Çaparoğlu, “Müzik yapmanın, sanat üretmenin yasaklandığı yer ortaçağ karanlığı değil midir” diye sordu. Grup Yorum’un muhalif müziğin simgelerinden olduğunu vurgulayan Çaparoğlu, “2015 yılından itibaren grup üyelerine yaşam hakkı bile tanınmıyor” dedi. Grup Yorum üyelerine destek vermenin insani bir görev olduğunu belirten Çaparoğlu, “Bu ülkenin demokrasi güçleri olarak aydınlık yüzlü gençlerimizin hayata tutunması, bizlerle birlikte türkülerini söyleyebilmesi için ses veriyoruz. Grup Yorum üyelerinin taleplerinin kabul edilmesi, açlık grevi ve ölüm oruçları süreçlerinin ölümler yaşanmadan son bulması için, iktidarı aklıselim davranmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.
Çaparoğlu, son olarak 12 Mart’taki etkinliğe destek çağrısında bulundu.
ÇOK SAYIDA SANATÇI SAHNE ALACAK
12 Mart’ta yapılacak konserde sanatçılar Suavi, Hüsnü Arkan, Grup Abdal, Niyazi Koyuncu, Pınar Aydınlar, Hilmi Yarayıcı, Erdal Bayrakoğlu, Cevdet Bağca, Barış Atay, Hamit Demir, Tuğrul Keskin, Praksis ve Sokak Orkestrası sahne alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir