Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

P S A K D: Faşizmin karşısında Grup Yorum’un yanındayız!‘

AHA – İSTANBUL – Ölüm Orucu’nda olan Grup Yorum üyelerinin direnişine toplumsal destek büyüyerek devam ediyor. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, aylardır ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ve Helin Bölek‘ün direnşine ilişkin bugün yazılı bir açıklama yaptı.  “Günümüzde faşizm, her türlü yasak ve baskıları ile Anadolu’nun devrimci türkülerinin sesi, nefesi olan Grup Yorum’u susturmak istiyor. Bu kuşatmayı ve baskıları şiddetle kınıyoruz” ifadelerine yer verilen ‘‘Yaşama Çağrı‘‘ başlıklı açıklamanın davamında, şunlar ifade edildi:

GRUP YORUM’U YAŞAMA ÇAĞRİYORUZ!

“Biz Aleviler öğretimizi kuşaklara aktarırken, Pirler, Dedeler ve Anaların çağlar boyunca verdiği emekler sayesinde bugüne taşımış bir halkız. Öğretimizi aktarma yolu olarak ise nefesler ve deyişlerimiz tarihimizle aramızdaki en sağlam köprü olmuştur. Bu vesile ile başta Pirimiz Pir Sultan Abdal olmak üzere, Hakk’a yürümüş tüm ozanlarımızı saygı ile anıyoruz.

Haksızlık karşısında mazlumların hakkını savunmak için tarihi birikimimizi Alevi dili ile ifade ederek, her türlü yobazlığa ve faşizme karşı ağır bedeller ödeseler bile, hiçbir güç onların türkü söylemelerinin önüne geçememiştir. Yine bu bağlamda Pir Sultan Abdal darağacına giderken sözünü söylemeye, Aşık İhsani, Mahzuni Şerif, Davut Sulari, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu faşizmin zindanlarda, Kaypakkayalara, Deniz Gezmişlere, Mahir Çayanlara türküler söylemeye devam ettiler.

Hepsi de bedenlerini türkülerle siper etti. Alevilik yaşamı savunma, yaşayanı yüceltme inancıdır. Günümüzde faşizm, her türlü yasak ve baskıları ile Anadolu’nun devrimci türkülerinin sesi nefesi olan Grup Yorum’u susturmak istiyor. Bu kuşatmayı ve baskıları şiddetle kınıyoruz.

Faşizmin karşısında Grup Yorum’un yanındayız.Biz onları seviyoruz ve yaşamalarını istiyoruz. Grup Yorum üyeleri ölüm orucunu sonlandırmalı, yasaklar ve baskılara karşı hep birlikte türkülerimizi söylemeliyiz. Biz Aleviler sizi seviyoruz ve yaşamanızı istiyoruz . Anadolu’nun türkülerini hiçbir güç susturamaz. Halaylarımızı sizinle birlikte kuralım. Grup Yorum’u yaşama çağırıyoruz. Faşizme karşı omuz omuza!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir