Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurumları, Koronavirüs nedeniyle faaliyetlerini iptal ettiler

AHA- Alınan tüm önlemlere rağmen Koronavirüs Türkiye’de hızılı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Bu durum karşısında, Türkiye’nin dört büyük Alevi kurumu, (Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ) yazılı bir açıklama yaparak insanların yaşamın ciddi şekilde tehdit eden  koronavirüs’ten dolayı;” Cenaze erkanları dışında kurban, lokma ve kırk ekranlarına, Cemlere ve kitlesel toplulantılara, Koronavirüs tehdidi ortadan kalkıncaya kadar ara verdiklerin kamouyuna duyurdular.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Alevi kurumunun yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeler yer verildi:

“Cemevlerimiz, inanç hizmetlerimizi uyguladığımız kutsal mekanlarımızdır, bir çoğu kurumsal yapısıyla inançsal ve kültürel iletişimin sosyal yanını oluşturur. Devletin yasal olarak kabul etmediği cemevlerimiz, büyük şehirlerde inançsal kaynaklarımızı canlarımıza yönlendiren, insan odaklı organizasyonlara dönüşmüştür. Sosyal bütünleşmeyi, insanların özgürleşmesini, inançsal olarak güçlenmeyi hem akademik hem pratik bir disiplinle başarmıştır. Baskı, kısıtlamalar ve ayrımcılığa rağmen, iyi olmak, iyilik halini artırmak asimilasyon zorluklarına karşı mücadele etme gibi tüm süreçlerde inancımız açısından kolektif sorumluluğumuzun birer simgeleri olmuştur.

“KORONAVİRÜS NEDENİYLE ETKİNLİKLER DURDURULMUŞTUR”

Cemevlerimiz; bizleri yok sayan zihniyetin baskılarını azaltan, hafifleten, geciktiren ve hatta direnerek mücadele etmeyi öğreten birer insani hizmet alanlarıdır. İşte tüm yasaklara rağmen ibadethanelerimiz siz canlarımızın sürekliliği ile yaptığı katkılar üzerine şekillenmiştir. Kısacası, sizlerin varlığıyla, katkılarıyla canlı bir sisteme dönüşen, sosyal ilişkilerden tutun kültürel ve toplumsal faaliyetlere inançsal hizmetlere kadar tüm iktisadi gücünü siz canlardan almıştır. Şimdi, özelikle toplumsal yaşamın olduğu alanlarda insanların sağlığını tehdit eden bir virüs var bu nedenle toplum sorumluluğumuz kapsamında kurban, lokma, kırk yemekleri, cemlerimiz ve toplu ziyaretlerimiz, cenaze erkanları dışında yetkililerin belirteceği bir tarihe kadar durdurulmuştur. Ancak sizlerin katkılarıyla varlığını sürdüren cemevlerinize olan desteğin devam etmesi önem arz etmektedir. Bu süreçte ayıracağınız her lokma sizlerin emekleriyle yakmış olduğunuz ışığı canlı tutacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir