Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

BAF, ihtiyaç sahipleri için kriz merkezi’ oluşturuldu

  • Diren Dicle Erden / Telgraf

Koronavirüs’ten kaynaklı faaliyetlerine ara veren Britanya Alevi Federasyonu virüse karşı bir kriz masası oluşturarak,  devlet kurumlarına ulaşmadan, evlerinde izole olmuş ‘gıda sorunu’ olan tüm ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaya hazır olduklarını belirtti. Demokratik Güç Birliği de kriz masası oluşturmak üzere bir araya gelirken, belediyeler ile görüşme yaparak eşgüdümlü bir çalışma yürütülmesi üzerine görüşmeler de bulunacak.

Britanya ve Londra’da özellikle Kürdistan ve Türkiyeli demokratik kitle örgütleri Koronavirüs salgını dolayısıyla tedbir amaçlı faaliyetlerine ara verirken, topluma ise virüsün bulaşma ihtimalinin yüksek olduğu düğün, nişan, sünnet ve doğum günü gibi kalabalık etkinliklerden uzak durulmasını istedi.

Merkezi Londra’da bulunan Britanya Alevi Federasyonu ise koronavirüse karşı topluma yardımcı olabilmek ve kurumsal sorumluluk gereği BAF ana binasında ‘kriz merkezi’ oluşturdu.

 

İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YANINDA OLACAĞIZ 

Merkeze ilişkin bilgi veren BAF Genel Başkanı İsrafil Erbil, Britanya genelinde şu ana kadar 30’u aşkın kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, “İlk belirlemelerine göre 70 yaş üzeri insanlarda daha tehlikeli olabiliyor. Britanya sağlık sistemi NHS salgın ihtimali olan hastalara “7 gün evinizde kendinizi izole edin” diyerek hiçbir sorumluluk almıyor. Sosyal sorumluluk gereği Federasyon Genel Merkezi yerleşkesinin ‘Kriz Merkezi’ olarak belirlenmesi ve devlet kurumlarına ulaşmadan, evlerinde izole olmuş gıda sorunu olan canlarımıza kadar tüm ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaya çalışacağız. İmkanlarımızın kısıtlı olduğunu biliyoruz. Fakat bir kişiye dahi el uzatabilirsek en büyük başarı olarak değerlendireceğiz. Başarılı olabilmek için toplumumuzun sağlık elemanlarına, basın emekçilerine, restoran sahiplerine, taksi şoförlerine, market sahiplerine, İngilizce bilen çevirmenlere ve gönüllü yardımcılar başta olmak üzere cümle canların yardımına ihtiyacımız olacaktır” dedi.

 

İZOLE OLANLARA YARDIM EDİLECEK 

Erbil, öncelikli olarak salgın belirtileri olduğunu düşünüp sağlık merkezlerine ulaşmada sorun yaşayanlar, evde izole olması istenen ancak dışarıda ihtiyacı karşılanamayan, engelli yada yaşlı olduğu için ulaşım sorunu yaşayanlar ve kriz sürecinde herhangi bir sorun yaşayanların kendilerine ulaşabileceklerini kaydetti. Britanya Alevi Federasyonu Kriz Merkezi’nin irtibat adresleri ise şöyle: “Britanya Alevi Federasyonu Telefon 0208 245 8482britanyaalevifederasyonu@gmail.com Churcfields Recreation Ground, Great Cambridge Rd, Enfield, N9 9LE”

 

Kriz Merkezi’nin yanı sıra Britanya Alevi Federasyonu, Britanya da faaliyet yürüten tüm Alevi Kültür Merkezi ve Cemevlerindeki kurs, toplantı ve etkinliklerin bir sonraki yapılacak olan duyuruya kadar iptal edildiğini duyurdu.

DGB Kriz Masası oluşturdu

DGB

Bu arada aralarında Day-Mer, Kürt Halk Meclisi, Gik-Der ve Dersim-Der ve Alevi örgütlerinin bulunduğu Demokratik Güç Birliği de Kriz Masası oluşturarak, Koronavirüs salgınına yakalanan tercümanlık, gıda ve ulaşım gibi ihtiyacı olanlara dönük bir çalışma başlattı. Bu kapsam da belediyeler ile görüşecek olan DGB bileşenleri ortak bir çalışma yürütülmesine dönük görüşmeler de bulunacağı öğrenildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir