Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: Bilime, sağlığa bütçe yok ama kanal İstanbul’a var!

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, yazılı bir açıklama yaparak AKP iktidarının Kanal İstanbul  projesi kapsamında gerçekleştiridiği ilk ihaleye sert tepki  gösterdi.

“ Medeni ve çağdaş insanlar Dünyayı ve ülkemizi kuşatan virüs salgını ile başa çıkmak için çabalarken,AKP iktidarı hâlâ rant peşinde koşuyor. Emekçilerin vergisi ile var olan ülke bütçesi dindar ve kindar nesiller yetiştirmek adına Diyanete, tarikatlara ve bir avuç yandaşa aktarılıyor” ifadelerine yer verilen açıklamanın davamında, şunlar kaydedildi:

‘‘Medeni ve çağdaş insanlar Dünyayı ve ülkemizi kuşatan virüs salgını ile başa çıkmak için çabalarken, AKP iktidarı hâlâ rant peşinde koşuyor. Emekçilerin vergisi ile var olan ülke bütçesi dindar ve kindar nesiller yetiştirmek adına Diyanete, tarikatlara ve bir avuç yandaşa aktarılıyor. Kuruluş amacı belli olan Kızılay günlerdir ortada yok, hükümet çözüm üretmek yerine, halkı din ile yönetme sevdasından vaz geçmiyor.Dünya’nın demokrasi olan tüm ülkeleri ücretli izin, sağlık taraması,zorunlu ihtiyaçların karşılanması gibi önlemleri almışken, ülkemizde ise önlem olarak,emlak vergisinde ve uçak biletlerinde indirim ve dua edin deniliyor. Halka adeta “başınızın çaresine bakın” deniliyor. İşçilere, memurlara,işsizlere evden çıkmayın derken,kira, fatura ve zorunlu ihtiyaçları nasıl karşılanacak belli değil.‘‘

‘‘ SİYASAL İSLAM TAM OLARAK BUDUR ‘‘

Bilime,sağlığa bütçe yok ama kanal İstanbul’a var! Ülkede milyonlarca insan işsizken,milyonlarca insan açlık,sefalet ve borç batağında yaşarken, devlet bütçesini özel mülkiyeti gibi kullanmak hiç kimsenin hakkı değildir, olamaz.
Diyanete ve ranta aktarılan devasa bütçeler, sağlık ve eğitime doğru ve dürüst kullanıldığı taktirde bu virüs salgını ile daha kolay baş edebiliriz.
Devleti din ile yönetenler halkın yalnızca bu gününü değil geleceğini de çalıyor.
Salgın karşısında kendileri her türlü bilimsel destekten faydalanırken yıllardır yoksulluğa mahkum ettikleri halka “dine sarılın” diyorlar. Virüs ile mücadelede küresel ve bilimsel bir ortak akıla ihtiyaç vardır.
Pir Sultan örgütlülüğü olarak diyoruz ki;

– Ülkedeki tüm çalışanlar ücretli izine ayrılsın.
– Her türlü borçların faizleri silinip bir yıl ertelensin.
– Evsiz insanlar mutlaka sağlıklı mekanlara yerleştirilsin.
– İşyerleri ve ev kiralarını bir yıllığına devlet ödesin
– Ücretsiz sağlık taraması yapılsın

Diyanete ayrılan bütçe ve diyanete ait olan tüm tesisler virüs ile mücadeleye devredilsin.
Başta kanal İstanbul olmak üzerine tüm ihaleler iptal edilip ayrılan bütçeler sağlığa harcansın.
Yaşlılara yönelik, hakaret ve ötekileştirici söylemlerde bulunanlar cezalandırılsın.‘‘

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir