Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK İnanç Yol Erkan Kurulu’ndan ‘Hakk’a Uğurlam Erkanı’ açıklaması

AHA – Köln / AABK İnanç Yol Erkan Kurulu, Koronavirüs salgınınadan dolayı, Hakk’a uğurlama  erkanlarında uyulması gereken kurallara ilişkin yazılı bir açıkama yaptı. Hastalığın yayılmasının önüne geçmek için, alınan önlemlere mutlaka uyulması gerektiğine vurgu yapılan AABK İnanç Yol Erkan Kurulu imzalı yazılı açıklamada, şunlar ifade edildi: ‘‘  AABK İnanç Yol Erkan Kurulu olarak bir olduğumuz tüm Avrupa’da yaşayan canlarımızı bilgilendirerek bu süreçte Hakk’a yürüyen canlarımızı, yaşadığımız bu olağanüstü zaman zarfında HAKK’A UĞURLAMA ERKANLARIMIZI bünyemizde hizmet veren Analarımız/Dedelerimiz/Pirlerimiz ve Ehli Can’larımızla beraber elimizde olmayan nedenlerden dolayı, GEÇİCİ olarak belirlenmiş olan kural ve koşullarda yapmak durumunda olduğumuzu belirtmek istiyoruz.” ifadelerine yer  verilen açıklmanın davamında, şunlar kaydedildi:

” Hemen hemen bütün dünyamızı, yaşadığımız ülkelerimizi, şehirlerimizi, yerleşim yerlerimizi ve hatta hanelerimizi etkisi altına alan KORONA (COVİD19) VİRÜSÜ SALGINI nedeniyle tüm dünya halklarıyla beraber, biz Alevi toplumu olarak da olağanüstü zor bir süreçten geçiyoruz.‘‘  ifadelerine yer  verilen açıklmanın davamındai şunlar kaydedildi:

Yaşanılan bu süreçte, tüm insanlığa ve cümle canlara Hakk direnç ve sağlık, hastalarımıza şifa ve Hakk’a yürüyen canlarımızın ailelerine, sevdiklerine ve toplumumuza derin sabırlar versin. Hakk’a göçen canlarımızın devri daim olsun.

Sevgili Canlar, içinde bulunduğumuz bu zor süreçte hepimizin özellikle; her bir canın kendi canını, ailesini koruması ve dayanışmayla, insanlığa, toplumumuza ve doğaya verdiğimiz değerlerden ötürü, birlikte bu olağan üstü süreci en az kayıpla aşmak için bireysel tüm tedbirleri alıp, yetkili makamların ve “Sağlık Bakanlıklarının” aldıkları kararlara uyalım.

Ülkelerin resmi kurumlarınca belirlenen tüm kurallara ve tavsiyelere uymanın önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bu kapsamda “Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’muz” ve Konfederasyon bünyesindeki bütün ülke Federasyonlarımız, İnanç Yol-Erkan, Kadın ve Gençlik örgütlerimiz, Cemevlerimiz, Yol Tv’mizle beraber bütün bileşenlerimiz, bu zorlu süreçte cümle canlar için “acil yardım-destek-yönlendirme” konusunda 24 saat ulaşabileceğiniz bir koordinasyon merkeziyle hizmet vermektedir.

AABK İnanç Yol Erkan Kurulu olarak bir olduğumuz tüm Avrupa’da yaşayan canlarımızı bilgilendirerek bu süreçte Hakk’a yürüyen canlarımızı, yaşadığımız bu olağanüstü zaman zarfında HAKK’A UĞURLAMA ERKANLARIMIZI bünyemizde hizmet veren Analarımız/Dedelerimiz/Pirlerimiz ve Ehli Can’larımızla beraber elimizde olmayan nedenlerden dolayı, GEÇİCİ olarak belirlenmiş olan kural ve koşullarda yapmak durumunda olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Bu bilgilendirme amaçlı paylaşımımız ve niyetimiz yaşadığımız olağan dışı süreçte mecburi ve uymamız gereken kuralların belirlenmiş olmasındandır.

*(Kurallar her ülkeye göre değişkenlik gösterdiği takdirde veya alınan kararların değişmesi durumunda belirlenen ülke kural ve kararlarına göre uygulanacaktır.)

  1. Hakk’a yürüyen canlarımızın sadece bulunduğu ülkenin resmi makamlarınca belirlenmiş olan kuralları baz alınarak birinci derece akraba fertleri ve musahipleri Hakk’a uğurlama erkanına katılabilecektir.

Erkan’da bulunan canların, erkanı yürüten, Pirlerin, Dedelerin, Anaların,Babaların ve Ehli canımızda dahil olmak üzere herkesin belirlenmiş olan 2 metre mesafe aralıklarına kesinlikle riayet etmesi gerekmektedir.

  1. Salgın hastalık nedeniyle kesinlikle koruyucu kıyafet, eldiven, maske ve virüs önleyici maksimum tedbirlerin alınmış olmasına özen göstermek mecburiyetindedir.
  2. Cenazelerin nakli noktasında Cenaze Vakıfları-Fonları aracılığıyla ya da Federasyon’larımızın belirlediği görevli kurum temsilcilerinden detaylı bilgi alınabilir.

* (Nakiller konusunda Bilgi ve kurallar ülkelere göre sürekli değişkenlik göstermektedir).

4.Hizmeti yapan inanç önderimiz Hakk’a Uğurlama şartların elverdiği ölçüde kısa bir süre zarfında (helalleşme, rızalık, sırlama ve gülbanğ) seremonilerini yapmalıdır. Cenaze yakınlarının gereken duyarlığı ve anlayışı göstermelerini arzu ediyoruz.

5.Erkan sonrası Hakk’a yürüyen canımızın ailesi sağlık hassasiyetlerine uyarak

Erkan’a katılan canlarla eller gögsümüze koymak şartı ile helalleşip, vedalaşmalıdır.

  1. Bu zor zamanlarda sıkıntısı olan canlarımızla inanç önderlerimizin daha fazla dayanışma içerisinde olması gerekir.

Kainatımızda bulunan tüm varlıklar yüce değerlerdir. Hakk’a yürüyen hiç bir canımız kendi erkanında, onu uğurlayan bir başka canın hastalanmasını, zorda kalmasını, sıkıntıya düşmesini istemeyeceği gibi, inançımız ve değerlerimiz de buna müsade etmez.

Hakk’a uğurlanan canımızın ailesinin isteği doğrultusunda, Hakk lokması olarak vermek istedikleri lokmalarını ihtiyaç sahiplerine, öğrencilere ya da günümüzde bu salgınla mücadele veren sağlık kurumlarına bağış yapmaları daha doğru olacağı kanısındayız.

Bu zor ve karanlık günleri birlikte aşabilmek umuduyla ilmin ve bilimin ışığında yakacağımız çerağımız tüm insanlığa umut olsun.Hakk cümlemizin eksiğini-noksanını tamama yazsın. Şahı Merdan Ali, Pir Hünkar Hacı Bektaşi Veli , Hızır cümle canın kılavuzu, saklayanı, kollayanı, zor anında yanındaki el tutanı olsun.

Aşk-ı Niyazımızla”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir