Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: Grup Yorum Üzerindeki Baskılara Son Verilsin! Ölümler Durdurulsun!

Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, maruz kaldıkları konser yasaklarının ve bazı Grup Yorum üyelerinin haklarında çıkarılan yakalama kararlarının kaldırılması, cezaevindeki üyelerinin tahliye edilmesi, çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınların son bulması talepleriyle açlık grevine başlamış, ardından eylemlerine ölüm orucuna çevirmişlerdi. 19 Ocak’tan beri ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi Helin Bölek, Küçük Armutlu‘da İbrahim Gökçek ile birlikte kaldıkları direniş evinde eylemlerinin 288. gününde hayatını kaybetti.

Helin Bölek’in yaşamını yitirmesine set tepki gösteren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, ”Grup Yorum Üzerindeki Baskılara Son Verilsin! Ölümler Durdurulsun!” başlıklı bir açıklama yaptı. Grup Yorum üyesi sanatçı canımız Helin Bölek’in ölüm orucunun 288. gününde hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Öncelikle ailesine, sevenlerine, yakınlarına ve yoldaşlarına başsağlığı diliyoruz ” ifadelerine yer verilen açıklamanın davamında, şunlar kaydedildi:

”  HELİN BÖLEK ÖZGÜRLÜK TÜRKÜLERİMİZDE YAŞAYACAK ! ”

”Bilindiği gibi Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek canlarımız konser yasaklarının kaldırılması, tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılması, haklarında açılan davaların düşürülmesi, kültür merkezlerine yönelik baskınların ve tüm baskıların son bulması talepleriyle ölüm orucuna başlamışlardı. Bu talepler son derece haklı, meşru, demokratik ve anayasal taleplerdir. Ötesinde bu bir haktır. Asgari düzeyde demokratik nitelikler taşıyan bir devlette konserler keyfi olarak yasaklanmaz, insanlar haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklanmaz ve kültür merkezleri sürekli olarak baskına uğramaz. Ancak ülkemizde tek adam rejimine dayalı baskıcı, totaliter ve antidemokratik iktidar anlayışı hukuku ayaklar altına alarak keyfi ve haksız uygulamalarla bütün ilerici demokrat muhalif kesimleri hedef almaktadır. Yıllardır ülkemizde emekçilerin, ezilenlerin ve yoksulların sesi olan, onların yaşadıklarını incelikle işleyip türkülere döken Grup Yorum da bu baskılardan fazlasıyla nasibini almıştır. Baskılardan, yasaklardan ve tutuklamalardan kaynaklı olarak Grup Yorum artık sanatını hiçbir şekilde icra edemez hale getirilmiştir. Grup Yorum üyesi sanatçı canlarımız da sanatlarını yapabilmek ve türkülerini söyleyebilmek için direnişe geçmişlerdir. Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek haklı talepleri için ölüm orucuna başlamışlardır.

Ancak siyasal iktidar bu haklı taleplere ısrarla kulaklarını tıkamıştır. Siyasal iktidarın bu insanlık dışı tavrı yüzünden genç ve değerli bir sanatçı olan Helin Bölek canımızı kaybettik. İbrahim Gökçek’in sağlık durumu ise oldukça kritik bir durumdadır. Siyasal iktidar derhal bu haklı talepleri kabul etmelidir. Bunun için tüm canlarımızın duyarlı davranarak Grup Yorum’un sesine ses olması gerekmektedir.

Koronavirüs tehdidinden kaynaklı yanyana gelme şansımız sınırlı olsa da çeşitli dijital ortamlardan, sosyal medyada yoğun paylaşımlarla Grup Yorumun sesini duyurabiliriz. Basın Yayın Kuruluşları ve Televizyonlar sürekli aranarak talepleri gündeme getirmeye çalışabiliriz.

Tüm halkımıza çağrımızdır: Grup Yorum’un taleplerinin kabulü için elimizdeki tüm olanakları kullanalım. Onların canına can, sesine ses olalım.

Grup Yorum’un Talepleri Kabul Edilsin, Ölümler Durdurulsun!”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir