Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ÇHD: AVUKAT ARKADAŞLARIMIZ ÖLÜM ORUCUNA BAŞLADI

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), 5 Nisan Avukatlar Günü vesilesiyle sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı canlı yayınla hapishanede süresiz açlık grevinde bulunan 4 avukattan ikisinin açlık grevi eylemini ölüm orucuna çevirdiğini duyurdu. Avukat Ebru Timtik ve AvukatAytaç Ünsal’ın açlık grevlerini ölüm orucun çevirdiklerine ilişkin açklamayı ÇHD Genel Başkanı Yardımcısı Ümit Büyükdağ yaptı. Büyükdağ’ın açıklama yaptığı topolantıya  Halkın Hukuk Bürosu, Türkiye İnsan Halkları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD), Adalet İçin Hukukçular, Adalet Nöbeti, Avukat İnisiyatifi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu, Demokrasi İçin Hukukçular, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Züleyha Gülüm ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Turan Aydoğan da katıldı.
”Biz bu açıklamayı yazarken dünya genelinde Koronavirüsü nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 54,226 olarak açıklanmıştı. Biz bu açıklamayı yazarken baskı ve yasaklara karşı direnen Helin Bölek son nefesini vermişti”fadelerinin yer aldığı CHD’nin açıklaması şöyle:

”’Koronavirüsten ölenleri ve Helin’i arka arkaya saymamız ilk anda kulağınızı tırmalayabilir. Tırmalamasın. Biz bir bağlantısı olduğuna inanıyoruz. Zira koronavirüsten hayatını kaybeden insanların ölümünü doğal ölüm olarak kabul etmiyor, azgın kapitalizmin kitlesel katliamı olarak okuyoruz. Helin’in ölümü de başka bir yerden açıklanamaz. Bu sistem bizleri, hepimizi, öyle ya da böyle katlediyor. Mücadelemizi bu bilinçle yürütmeyi avukatlık mesleğinin gereği kabul ediyoruz.

Bizler ÇHD’li avukatlarız. Ve bu coğrafyada kurulduğumuz günden bu yana işçilerin, emekçilerin, ezilen halkların yanında ve zorbaların karşısında mücadele etme bilinci ile hareket ediyoruz. Bugün 5 Nisan, bugün Türkiye’de avukatlar günü.

Hukukun olmadığı, yargılamaların birer parodiye dönüştüğü, binlerce tutuklu ve hükümlünün hapishanelerde ölüme terk edildiği bir ülkede bugün avukatlar günü.

Bu şartlar altında hiçbir kutlamayı kabul etmiyoruz!

8 meslektaşımız, derneğimizin başkanı da dahil olmak üzere bugün hala hapishanede. Kendileri ile görüşme olanaklarımız gün geçtikçe sınırlanıyor. 4’ü bugüne kadar açlık grevini sürdürmekte idi. Sağlıkları için endişeliyiz. Onlar da – taşıdıkları yük yetmezmiş gibi – bizlerin, ailelerinin, müvekkillerinin sağlıkları için endişeli.

Meslektaşlarımızın talepleri çok net. İlk günden beri paylaşıyoruz. En özlü ifadesi ile adalet istiyorlar! Bu taleple Ebru Timtik 90 günden fazla, Aytaç Ünsal, Oya Aslan ve Barkın Timtik 60 günden fazladır açlık grevinde. Hükümet cenahı ise, bırakın talepleri karşılamaya yanaşmayı, adaletsizlik zincirine yeni halkalar eklemekten geri durmuyor. Sözde bir infaz yasası tartışılıyor. Arkadaşlarımız ve binlerce politik tutuklu ve hükümlü kapsam dışına itiliyor, koronavirüs karşısında hiçbir koruyucu mekanizmaya sahip olmayan hapishanelerde ölüme terk edilmek isteniyorlar.

Gelinen bu aşamada derneğimizin üyesi meslektaşlarımız Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal, açlık grevlerini ölüm orucuna dönüştürmeye karar vermişlerdir. Bugünün özgün koşulları nedeniyle bu durumu kamuoyu ile kendilerinin paylaşabileceği bir kanal olmadığından, ÇHD olarak kamuoyunu bilgilendirme görevini üstleniyoruz.

Biz kaygılıyız ama daha çok da öfkeliyiz.

Bugün 5 Nisan, Ebru ve Aytaç ölüm orucunda!

Hiçbir kutlamayı kabul etmiyor, 5 Nisan’ın bir mücadele günü olduğunu tüm hukuk kurumlarına anımsatıyoruz!

Tüm duyarlı kamuoyuna çağrımız, ölümlere engel olmak için, adalet talebine sahip çıkmalarıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir