Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avusturya ABF, İslam Alevi İnanç Toplumu’nun yaptığı son şikayetlerle ilgili basın açıklaması yaptı

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyon (AABF) Yönetim  Kurulu” İslam Alevi İnanç Toplumu Avusturya (IAGÖ)”  ismili  kuruluşun yaptığı son şikayetlere ilişkin kamuoyu yazılı açıklaması yaptı. ” Öncelikle; tüm dünyanın salgın hastalık karşısında mücadele ettiği, içerisinde bulunduğumuz bu zor dönemde Hızır darda kalanların yar ve yardımcısı olsun. Bu zorlu günlerde böylesi zorunlu bir açıklamayı yapmakla verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz” dedi.

”1989 yılından itibaren Avusturya`nın 15 bölgesinde kurumsallaşmış ve hâlihazırda 20`nin üzerinde Dernekler Masası`na Alevi isimleri ile kaydı bulunan derneklerin 1998 yılından itibaren çatı örgütü olarak çalışmalarını yürüten, 15 Avrupa ülkesinde örgütlü olan Alevi Federasyonlarının çatı örgütü olan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu kurucu üyesi Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Yönetim Kurulu olarak halkımıza yaşanılan bu zorlu günlerde gündem dışı bu açıklamayı yapmayı sorumluluğumuz gereği buradan yerine getiriyoruz” ifadelerine yer verilen 06.04.2020 tarihli  açıklamanın davamında, şunlar kaydedildi:
”Kamuoyu tarafından da bilindiği üzere yaklaşık on yıl önce kurumumuzun içinden çıkan üç beş kafadar, doğru olmayan bir yöntemle bir yandan kurumumuzu, Aleviliğin Avusturya`da tanınması için tüzük tartışma bahanesi ile oyalarken, diğer yandan örgüte haber vermeden İslam Aleviliğinin tanınması için gizlice başvuru yaptılar ve Avusturya İslam Yasası içinde İslam Alevi İnanç Toplumu Avusturya (IAGÖ) ismi ile islami bir mezhep olarak tanındılar. Türkiye`de Alevileri Diyanet içerisinde eritmeye çalışan Siyasi İslam zihniyeti, Avusturya’da da Alevileri islam yasasının içerisine çekerek, Avrupadaki Alevi kurumlarımızı Türkiye ayaklı parçalamaya çalışırken, Avusturya kurumları siyasi islamın bu yüzünü görmeyerek bu oyuna alet olmaktadırlar!
Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu, kendisini İslam Aleviliği altında tanınan bir inanç olarak görmüyor, aksine Aleviliğin kendine özgü bir inanç olarak tanınması için on yıldan fazla bir süredir mücadele vermektedir ve bu mücadelesi sürecektir. İslam Alevileri geçmişte kamuoyunun bildiği üzere; kurumlarımızı, yöneticilerini Alevi öğretisinin hiçbir yerine sığmayacak bir şekilde asılsız yalan ithamlarla ve iftiralarla Anayasa Koruma Teşkilatı`na şikayetlerde bulunmuşlardır. İslam Yasasından aldıkları güçle, Avusturyada`ki Alevilerin yegane temsilcisi olduklarını öne sürerek, Avusturya’daki kurumlarımızı islami bir yapıya büründürme gayreti ile siyasal islamın emellerine ulaşması için, AABF’ye bağlı tüm derneklerimizi 2016 ve 2018 yıllarında Avusturya İnanç Dairesi üzerinden kapatılması için IAGÖ başvurularda bulundu. Her iki şikayette de yaptığımız mücadele ve hukukun üstünlüğü ile temel hakkımız olan “İnanç ve Vicdan Özgürlüğü” çerçevesinde davaları kazandık.
Bizler Avusturya`da kurumsallaşmış ve de çoğulcu toplum içerisinde çalışmalarımızı her zaman olduğu gibi devam ettirirken, İslam Alevi İnanç Teşkilatı (IAGÖ) yine çalışmalarımızın önüne geçmek için son üç ayda üç ayrı şikayetle, AABF çalışmalarını sabote etmek ve devletin kendilerine verdiği yetkiyi, kendileri gibi olmayan diğer düşüncelere karşı sopa olarak kullanan bir yapıya dönüştüler.
2013 yılından itibaren AABF olarak tüm kurumlarımız için Kurumsal Kimlik olarak dizayn ettiğimiz ve telif hakları elimizde olan “aleviten österreich” ismini kullanamazsınız diye 07.12.2019 tarihinde Avusturya İnanç Dairesi`ne şikayette bulunuyorlar ve bununla da yetinmiyor 2019 yılında “aleviten österreich” kelimesini patentleme cüretinde bulunuyorlar. 2009 yılında tüzüğümüzü çaldıkları gibi şimdide ismimizin üzerine oturmaya çalışıyorlar! Bununla ilgili hukuki süreci başlattık!
St. Pölten bölgesinde IAGÖ’nün yürüttüğü siyasal islama karşı, onurluca mücadele veren Alevi canlarımızın bir araya gelerek kurumsallaşmak için St. Pölten Dernekler Masası`na yaptıkları başvuruya, IAGÖ 17.12.2019 tarihinde itiraz ederek, kendilerinden başkasının Alevi ismi altında kurumsallaşamayacağı yönünde itiraz ve şikayette bulunup, derneğin islam yasası doğrultusunda kapatılması talebinde bulundular. Siyasal İslama karşı vermiş olduğumuz mücadele karşısında, Avusturya Hukuku`nun adaletli ön görüşü ile tüzüğümüzde yazan tüm Alevi ritüelleri ve çalışmaları ile birlikte 17.03.2020 tarihinde AABF – St. Pölten şubemizin Dernekler Masası`na kaydını gerçekleştirdik!
Siyasal İslamın Aleviler üzerindeki projesinin adı olan IAGÖ en son olarak 26.02.2020 tarihinde Viyana Alevi Kadınlar Birliği`mizin yasallaşması için Dernekler Masası`na yaptığı başvuruya karşı Avusturya İnanç Kurumu`na yine şikayette bulunmuş, St. Pölten’de olduğu gibi Kadınlar Birliği`mizin kurulmasının önünde engel olmak için şikayet ve kapatma talebinde bulunmuştur. Kadının eşitlik ve özgürlük mücadelesinin önündeki engeller ancak Siyasal İslamın sisteme dayanan ilişkilerinin bütünü olabillir. Kadın örgütlenmeleri onu köleleştiren düzene karşı çok önemli bir adımdır. Bu anlamıyla çeşitli bahanelerle kadınlarımızın örgütlenmesi ve dernekleşmesi yolunda önüne koyulan engelleri şiddetle kınıyoruz ve buna karşı mücadelemizi başlattığımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.
Avusturya yetkililerinden, insanlığın birbirine ihtiyacı olduğu bugünlerde, Siyasal İslamın yapılanmasına alet olmamalarını talep ediyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir