Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Almanya Başbakanı Merkel: Biraz daha sabır

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve 16 eyaletin başbakanı bugün video konferans yoluyla bir araya gelerek şimdiye kadarki koronavirüs önlemlerini masaya yatırdı ve önümüzdeki sürece ilişkin yol haritasını belirledi. Merkel, bu toplantı öncesinde ise koronavirüs krizi ile bağlantılı bakanlarla bir araya geldi. Görüşmelerin temel gündemi 20 Nisan’a kadar kapalı olan okullar ile iş yerlerin ne zaman ve hangi koşullarda açılacağı oldu.

Toplantı sonrası gerçekleştirilen basın toplantısında vatandaşlara pandemiye karşı mücadelede gösterdikleri disiplin için teşekkür eden Merkel, ‘’biraz daha sabırlı olunması’’ çağrısı yaptı. Alınan önlemlere karşın ilk etapta son derece kırılgan bir başarıdan söz edilebileceğini belirten Merkel, henüz bir aşı bulunmadığını vurgulayarak kısıtlamalara uyulmaya devam edilmesini istedi.

Fiziki teması azaltmaya yönelik kısıtlamaların 3 Mayıs’a kadar uzatıldığını belirten Merkel, kamusal hayatta küçük adımlarla bir açılım sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Bu hedefe yönelik olarak 30 Nisan’da eyalet temsilcileriyle yeni bir toplantı gerçekleştirileceği belirtildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün 16 eyaletin başkanı ile video konferans yoluyla yaptıkları toplantıda, şu kararların alındığını açıkladı:

* Koronavirüs salgınına karşı kısmi bir başarı söz konusu olsa bile, salgın henüz daha kontrol altına alınamadığından tehlike ve mücadele devam ediyor. Bu nedenle kısıtlama ve önlemlere uymak önemini koruyor.

* Şu ana kadar geçerli olan sokağa çıkma kısıtlamaları ve soyal mesafe önlemleri en azından 3 Mayıs’a kadar uzatıldı.

  • Okullar 4 Mayıs‘tan itibaren aşamalı olarak yeniden açılacak.
  • 800 metrekareden küçük mağaza ve dükkanlar, koronavirüsünden korunma önlemlerini almak koşuluyla gelecek Pazartesinden itibaren açılabilecek.
  • Büyük etkinlik 31 Ağustos’a kadar yasak.
  • Otel, pansiyon, restoran, bar ve cafe’ler kapalı kalacak.
  • Futbol maçları Mayıs`dan itibaren seyircisiz oynanabilecek.
  • Kitapçılar, kütüphaneler, oto galerileri ve bisikletçiler açılabilecek.
  • İbadethaneler kapalı kalacak.
  • Özellikle toplu ulaşım araçlarında ve mağazalarda maske takmak zorunlu değil, ama önemle tavsiye ediliyor.

Merkel, 30 Nisan’da eyalet başkalarıyla yeniden toplantı yapacağını, bu toplantıda yapılacak durum değerlendirmesin ışığında “normalleşme” için yeni kararlar alınacağına vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.