Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK, ALEVİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA FONU KURUYOR!

Korona virüs salgını insanlığı ve insanalığın bir parçası olan Alevi toplumunu birçok açıdan zorluklarla karşı karşıya bıraktı. Salgının yarattığı yaşamsal zorlukların üstesinden gelebilmek için, demokratik kitle örgütleri, duyarlı bireyler, sağlık ve meslek örgütleri, kadın ve gençlik kuruluşları, sol, sosyalist  kesimler dünyanın her yerinde toplumsal dayanışma ağları kurudular.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK),  toplumsal dayanışma ağlarının bir sarmaşık gibi tüm dünyayı sarıp sarmaladığı bu sürecete, üç önemli toplumsal dayanışma adımı atarak küresel dayanışmanın büyüyüp güçlenmesine önemli bir katkı sundu.

Toplumsal dayanışma, paylaşım ve  darda olana el uzatmak Aleviliğin komünalcı anlayışının önemli köşe taşlarıdır. Bir lokmayı kırka bölüp eşitçe payalaşan ve paylaştıktan sonra lokma sahiplerinden  rızalık alan bu eşitlikçi anlayıştan dolayı, Aleviler toplumsal  yaşamı insan hakkı, eşitlik, etno-kültürel çeşitlilik, ortak üretim, kardeşce paylaşım, danışma ve dayanışma temelinde düzenlemişlerdir.  Toplumsal dayanışmayı,  müsahiplikle tüm topluma yayarak zirveye taşımışlardır.  

”Kamuoyunun bilgisine, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu‘ndan (AABK’dan) üç önemli adım… ” başlıklı AABK açıklamasında, atılan dayanışma adımlarına ilişkin sunlar ifade edildi:

‘‘ 1- AABK, Alevi Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu :

AABK Dayanışma Fonu, oluşabilecek her türlü olumsuzluklara karşı ihtiyaç sahiplerine maddi-manevi destek vermek amacıyla kuruluyor.

2- Avrupa’daki Alevi Kültür Merkezi ve Cemevlerimizin, Türkiye’deki bir Cemevimizle müsahip olması :

Avrupa ve Türkiye Alevi hareketi arasında ki dayanışma ağını oluşturmak, yardımlaşmayı yükseltmek, manevi bağları güçlendirmek, bilgi, deneyimlerini karşılıklı paylaşmak ve bu girişimleri kurumsal bir yapıya dönüştürmek amacıyla; AABK, Avrupa’daki Alevi Kültür Merkezi ve Cemevlerimizi, Türkiye’deki bir Cemevimizle müsahip olma projesini hayata geçiriyor.

3- Öğrenci Burs Desteği :

Konfederasyonumuza bağlı federasyon ve AKM-Cemevlerimizin ekonomik koşulları göz önünde bulundurularak, AABK ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verme projesini başlatıyor.‘‘denildi.

 AABK’mizin bu çalışmalardaki hedefi :

Sosyal yaşamda daha aktif olmak, zor bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde, canlarımızı kurumlarımız aracılığıyla dayanışmaya çağırmak ve yardım elimizi ihtiyaç sahiplerine uzatabilmektir.

Amacımız; zorda, darda ve yolda kim kalmışsa, Hızır gibi yetişmektir.

Bu konu başlıkları ile ilgili detay bilgileri kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz. ”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir