Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

  Alevi kurumları, Mustafa Koçak’ın hayatını kaybetmesinden AKP iktidarının sorumlu tuttular.

“Evet acılarım ağrılarım çok fazla artık dayanılmaz ama ben bizden sonra kimse bir daha adaletle ilgili bir acı çekmesin diye bütün acıları çekmeye razıyım. Herkes bunu bilsin. Hiçbir acı yarına kalmasın, diye ben hepsini bugün çekerim”
Mustafa Koçak

Adaletli  yargılanma talebiyle bedenini ölüme yatırmıştı Mustafa Koçak, ölüm orucunun 297. günde hayatını kaybetti. Halkın Hukuk Bürosu Avukatları Mustafa Kocak’ın ölüm orucunun 297. gününde hayatını kaybetmesine  ilişikin yazlı bir açıklama yaptı. HHB’in açıklamasında, Kocak’ın hayatını kaybetmesine ilişkin şu ifadeler yer alıyor:  ”Aldığımız bilgilere göre Mustafa Koçak’ın Avukatı saat 03.47’de Mustafa Koçak’ın ailesini arayarak Mustafa’nın yaşamını yitirdiğini söyleyerek Adli Tıp Kurumun’da olduklarını ve otopsi yapıldığını söylerken, aile’ye iki saat sonra cenazelerini alabileceklerini söylemişler.”

Adil bir yargılama talebiyle bedenini önce açlığa bir dönem sonra ise ölüm orucuna yatıran Mustafa Koçak’ın bu haklı ve insani talebinin kabul edilmemesi genç bir sanatçının yaşamını kaybetmesine yol açtı.

Yaşam hakkının en kutsal hak olduğuna inanan Alevi kurumları ve kurum temsilcileri, Kocak’ın dün gece saat 03.47’de hayatını kaybetmesine ilişkin yaptıkları yazılı açıklamalarda, Mustafa Kocak’ın ölümünden AKP iktidarını sorumlu tutular.

AABK Eşit  Başkanı Nevin Kamilağoğlu:
Her türlü zulmü gören, sokaklarda darp edilen anaların ülkesinde,yine bir ana bağrına taş basacak .Mustafa’nin tek istediği adil yargılanmak ama devlet dinlemedi.
KÖR Kör, sağır, vicdansız bir dünyada yaşıyoruz.
AABK Eşit  Başkanı Hüseyin Mat: ” Devlet/ Hükümet aklı vicdanlarda yok hükmünde…‘‘Gencecik insanların toprağa düşmesine şehirci kalan, onaylayan bir devlet/hükümet aklı, yarın gelebilecek daha büyük felaketlerin de habercisidir.
Canlar toprağa düşmemeli. Ölümler durdurulmalıdır.‘‘
FUAF Eşit Başkanı Hakan Alca: ‘‘Mustafa KOÇAK, bedenini açlığa yatırmasının 297. gününde hayata gözlerini yumdu. Gencecik yaşta dalından koparılıp, ölümlere terkedilmeyi hak etmemişti.O, hak istemişti! O, adalet ve şarkılarını özgürce söylemek istemişti. Tıpkı Helin BÖLEK gibi! Bu talepler insanidir, ölüme terkedilmesi için neden olamazdı. Devri daim, yıldızlar yoldaşı olsun.”
AABK Genel Sekreteri Erdal Kılıçkaya:
”Sözün bittiği yer!
28 yaşında bir genç, nasıl “Gizli tanık ifadesiyle” müebbet hapis cezasına çarptırıla bilir?
Bu genç adam, neden “Adil Yargılanmak” için bedenini 297 gün açlığa yatırmak zorunda kalır?
Neden 297. Günde 29 kiloya düşen Mustafa Koçak’ın “Adalet” çığlığına muktedirler kör, sağır ve dilsiz kalır?
Tek isteği adil yargılanmak olan Mustafa Koçak ölüm orucunun 297. gününde hakka yürüdü.
Mustafa bu genç yaşında ölüme terk edilmeyi hak etmemişti.
Talepleri son derece insaniydi.
Mustafa Koçak’ın katillerinin yargılanacağı günler de gelecektir.
Diyecek tek bir sözcük dahi bulamıyorum.
Devrin daim, yıldızlar yoldaşın olsun Mustafa.
Işıklar içinde uyu.”
 Britanya Alevi Federasyonu: ” Yaşamayı herkes kadar seven Mustafa Koçak inancı ve mücadelesi için yaşamını feda etti. Türküler susmasın Grup yorum ve sanatçılar yaşasın diye yaşamından vazgeçti. Hukuksuzluk ve haksızlıklar karşısında direnen bu mücadeleye saygı duyuyor ve Mustafalar ölmesin diye sesimizi yükseltiyoruz!
Zalimler varsa Mustafalar da var.
Yezitler varsa Şah Hüseyinler de var!”
 Avusturya Alevi Gençleri Birliği ( Alevitisch Jugend Österreich – AAGT ) :  “Muhakkak ki herkes yaşamak ister ve elbette bende herkes gibi yaşamak istiyorum. Ama kendimi bu adaletsizliğe ve hukuksuzluğa mahkum edip yaşamaktansa, adalete ve onuruma sahip çıkarak, alnım ak, başım dik bir şekilde ölmeyi tercih ederim.”
Mustafa Koçak bu halkın onurlu evladıydı.
“Tutuklanana kadar Esenyurt’ta ailemle yaşıyordum. Yoksul bir ailenin 4 çocuğundan biriyim, çocukluğum ve gençliğim manav çıraklığından seyyar kahvaltı tezgahtarlığına kadar çeşitli işlerde çalışmakla geçti. Bu hayatım, 23 Eylül 2017’de gözaltına alınmamla değişti.”
Onurunu korumak için önüne konulan itirafçılık belgelerini imzalamayı reddettiği için bugün katledildi. İki kez ağırlaştırılmış müebbet hapsine mahkum edilerek, kör bir hücrede ölüme terk edilmek istendi. Ama o bedeni ile direndi. Bugün bir genç gülüşü daha çaldılar aramızdan vahşice, işkenceyle ve susarak…
Mustafa Koçak aç öldü bu bize dert oldu, O da size diz çökmedi, bu da size dert olsun!”
AABF NRW Bölge Temsilciliği: ‘‘ Virüs değil AKP sistemi öldürmeye devam ediyor.
Adaletin, hukukun ve anayasanın askıya alındığı bir ortamda adalet taleplerini son bir çığlık olarak açlık grevleri ile duyurmaya çalışan, Helin Bölek’ten sonra ölüm orucundaki Mustafa Koçak’ta yaşamını yitirdi.
Gizli tanık ifadesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mustafa Koçak adil yargılanma talebiyle başlattığı ölüm orucunun 297. gününde hayatını kaybetti.
Yaşamlarının baharında bedenlerini ölüme yatıran Mustafa Koçak ve Helin Bölek’i, AABF-NRW olarak mücadelemizde yaşatacağız !
Unutma Ey Halkımız!
 Halkın çocukları Mustafa ve Helin’i ölüme götüren bu sistemi ve zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Bu teker teker giden canlarımızın mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz.
Sevgili Mustafa Devr’in Daim Olsun! ”
 Ankara / Batıkent Pir Sultan Abdal Cemevi: ”El arabasında sandviç satarak hayatını kazaniyordu Mustafa Koçak.
Dün telefonda, “Nefes Alamıyorum…. Çok Kötüyüm Baba….Belki Pazar Günü Telefona Çıkamam” dedi
Mustafa Koçak Adil yargılanma için başlattığı Ölüm Orucunun 297 . gününde dün gece Hakka yürüdü.
Devr-i Daim Olsun”
Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat: ” Adaletiniz 28 yaşındaki bir genci hayatından kopardı! Gizli tanık ifadesiyle müebbet hapse mahkum edilmişti, tek bir isteği vardı ADİL yargılanmak. Mustafa Koçak ölüm orucunun 297. gününde yaşamını yitirdi. Sevgili babası Hasan Koçak sesine ses olmak için çok uğraştı, ama bu zalim düzen sesini duyurmasına müsade etmedi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir