Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

FUAF Eşit Başkanı Rozbi Demir: Birbirimize inanmamız ve dayanışmamız, bizleri zafere götürecektir – Video

FUAF Eşit Başkanı Rozbi Demir: Birbirimize inanmamız ve dayanışmamız, bizleri zafere götürecektir !

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Eşit Başkanı  Rozbi Demir, koronavirüs salgınından dolayı yaşdıkları zorluklara ve alınan örgütsel tetbirlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Salgının üstesinden ancak toplumsal, örgütsel dayanışmayla gelinebilineceğine dikkat  çeketi.

Başkan Demir,

‘‘ « YOLumuz, ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur », diyen Hünkarımız Hace Bektaş-ı Veli’nin YOL aşkı ile, hepinizi Fransa Alevi Birlikleri Federasyonumuz adına saygıyla, sevgiyle ve aşk-ı muhabbetle selamlıyorum‘‘ diyen Başkan Demir, açıklmanın davamında şunları ifade etti:

‘‘Kasım 2019’dan beri başlayan ve tüm dünyanın ortak sorunu haline dönüşen, pandemi olarak ilan edilen, koronavirüs salgını süreci içerisinde :

Hakk-a yürüyen canlarımızın devirleri daim, yıldızlar yoldaşı olsun. Ailelerine ve yakın dostlarına sabırlar ve baş sağlığı diliyorum.

Halen hastalık ile mücadele eden canlarımıza acil şifalar dilerim.

Karşılaştığımız bu salgın ten renkleri, inançları, ve yaşam standardları ne olursa olsun, tüm dünya insanlarının eşit haklara sahip olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Neredeyse tüm dünya insanlarının evlere kapanmak zorunda kaldığı bu zor günlerimizde, birbirimize ne kadar bağlı oldugumuzu bir kez daha gördük.

Dünya genelind hastanelerde maske, jel, solunum cihazları ve ilaçlar olmamasına rağmen korkmadan, usanmadan hayatlarını bizler için tehlikeye atan, ilim ve bilim, yolumuzun yolcuları olan doktorlarımız ve tüm sağlık çalışanlarımızın mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyorum.

İçinde bulunduğumuz bu zor süreçte, hepimiz bireysel ve toplumsal olarak dayanışma içerisinde olduğumuzda en savunmasız ve çaresiz kalanlara Xızır elimizi uzatır, gönülleri birlersek, hayatlar kurtarabilir ve bu zorluğun üstesinden gelebiliriz.

Dışarı çıkma yasakları kalktığı andan itibaren, gerek ekonomik, gerek sosyal, gerekse psikolojik anlamda, zorluklarla karşılaşacağımızı ve hiç bir şey eskisi gibi olmayacağını biliyoruz.

Uzun bir süre evde kalmanın ortaya çıkardığı bu negatif enerjiye dikkatli olmak şartıyla, doğaya ve sosyal hayatımıza yeniden yavaş yavaş dönerek atlatabiliriz.

Salgından bireylerin etkilendiği kadar kurumlarımızda etkilenmiştir. Hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda, Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu olarak, üç önemli etkinliklerimiz olan :

– 21 Mart 2020, Paris Sorbonne Universitesi “Aleviler Kimdir ? Çağdaş dünyadaki Alevilik” sempozyumumuz ;

– 11 ve 12 Nisan, Tüzük Kurultayımız ;

– 6 Haziran, 3. Fransa Alevi Festivalimizi erteledik.

Tüm dışarı çıkma yasaklarına rağmen, bu zorlu süreçte, dayanışma ruhuyla, canla başla emek veren:

FUAF Yönetim Kurulu’nda yer alan komisyon ve kurum başkanlarımızı, FUAF Bölge Eşit Başkanlarımızı, AKM Başkanlarımızı ve Yöneticilerimizi, Üyelerimizi, Gençlerimizi, Kadınlarımızı ve işverenlerimizi yürekten kutluyorum.

Aşağıdaki dayanışmalara tanıklık ederek bir kez daha Alevi ve büyük bir aile ait olmaktan gurur duydum:

– FUAF Kurum Başkanları, Komisyon Sorumluları, AKM ve Bölge Eşit Başkanlarımız ile, telekonferanslarımızı gerçekleştirdik;

– Cumhurbaşkanı, Başbakan, Sağlık Bakanlarımızın konuşmalarını Türkçe’ye çevirdik;

– video, broşür ve mektuplar aracılığı ile üyelerimize bilgi akışının sağlanması için çalıştık;

– sağlık çalışanları ile dayanışma içerisinde olduğumuzu, fotoğraflar ve video kayıtları yapılarak, sosyal medyada paylaştık;

– belediyelere, hastanelere ve bakım evlerine maske üretimi yapıtık ve teslim ettik;

– yetim çocuklar için, 2 500 maske dezenfekte ettik;

– Hastane ve itfaiyelere, işverenlerimiz ve AKM’lerimiz olarak, içecek, gıda ve maddi yardımlar yaptık;

– Huzur evlerine moral mektupları yazdık ;

– Sağlık personeline yüzlerce sağlık kombinezonu bağışı yaptık…

Ve tek tek sayamadığım, nice dayanışmaları hep birlikte gerçekleştirdik.

Şimdi ise; Sosyal ve kurumsal anlamda, Alevi Kültür Merkezlerimizle iletişimi güçlü tutarak, tabanı motive etmenin tam zamanı !

Bu zor süreçte, birbirimize, eskisinden daha çok ihtiyacımız var. Bu savaşı ancak el ele, sırt sırta, omuz omuza, dayanışma halinde olarak kazanabiliriz.

Birbirimize inanmamız ve dayanışmamız, bizleri zafere götürecektir !

 

Sağlıkla kalın,

Aşk-ı muhabbetlerimle.‘‘

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir