Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurumlarından Ekrem İmamoğlu’na tam destek- Vıdeo

AHA / Köln – İBB’nin 23 Nisan’da çocuklara dağıttığı kitapçıkta diğer inançların temsilcilerinin yanı sıra Alevi dedesine de yer vermesi, bazı çevreler ve Doğu Perinçek ekibi tarafından tepkiyle karşılandı

Perinçek ekibi, yandaş basın ve iktidar yanlısı bazı odaklar, bu tepkilerini İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na karşı linç kampanyasına dönüştürdüler. Her zaman olduğu gibi aynı kesimler tarafından yine Aleviler hedef gösterildi. Bu kapsamda yaşanan tartışmalara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarıda katıldı.

Bu gelişmeler karşısında sessiz kalmayan 6 Alevi kurumu; Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Pir Sultan Abdal Kültür Deneği (PSAKD) ve Alevi Kültür Dernekleri (AKD) dün ortak yazılı bir  açıklama yaparak İmamoğlu’na karşı sürüdürülen linç kampanyasına ve Alevilerin hedef gösterilmesine tepki göstermişlerdi.

Alevi kurumlarının dün yaptıkları ortak açıklamanın bir bölümünde, şu ifadelere yer verildi : ”Alevilerin görünür olduğu ve eşit bir şekilde gösterildiği bu resim için, “ bu vurgu bir ötekileştirme projesidir” diyenler, devletin yıllardır uyguladığı asimilasyon politikaları karşısında sesini çıkarmayan hatta devletin isteği doğrultusunda bir takım çıkarlar uğruna hareket eden kişilerdir. Sizler tam olarak şöyle diyorsunuz  ”sanki Alevilik başka bir inançmış ” zaten bu tahammülsüzlüğünüzün ve yok saymanızın yıllardır Alevilerin eşit vatandaşlık mücadelesinin karşısına sürekli çıkarılan bir aldatmaca değil mi bu? Bu resmin ne fitne, ne fesat ne de projelendirilmiş bir hayaldir. Bu resim bir alevi dedesinin temsili ile Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası ile ortaya koyduğu laiklik, eşitlik yurttaşlık, din ve vicdan özgürlüğü ilkeleri gereği zaten olması gereken, yıllardır varlıkları inkâr edilen Alevilerin hak ettikleri gibi temsil edilmesidir.

Biz dostu da, düşmanı da iyi biliriz.” Timsah gözyaşları ile ne Alevileri kandırabilir, ne de galeyana getirebilirsiniz. Bu kapıdan size iş çıkmaz! Başka kapıya!”

”Adil bir yönetici eşitlik ve adaletle kendisini ispat eder. Biz Alevi kurumları Aleviliğin temsilleri ile görünür kılınmasına gösterilen tepkileri kınıyor, eşitlik ilkesi ile hareket ederek toplumun her renginin temsil edildiği bir demokrasi kitapçığında Alevileri resmedilerek dağıtılmasına destek veriyor ve Sayın Ekrem İmamoğlu’na bu çalışmasından dolayı teşekkür ediyoruz.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ” dolayısıyla, çocuklar için yayınladığı kitabın ‘Düşünce, İfade ve Örgütlenme Özgürlüğü’ başlıklı bölümünde din adamlarının görseline yer vermiş. Kitaptaki din adamlarını resmeden çizimde İslamiyet, Hıristiyanlık, Alevilik ve Yahudilik yazıyor. Diğer inanç temsilcilerinin temsili resimlerinin yanına, bir Alevi dedesinin temsili resmide konulmuş. Kitapçıkta  yer alan yazı ve  temsili resmile, Türkiye‘de var olan Alevilik ve Alevi hakikati toplumsal aynandan bir kez daha yansıtılmaşıtır! Gerçek olanı eğip bükmeden kabullendiği ve bunu toplumsal aynadan yansıttığı için İmamoğlu’nu linç etmek istiyorlar!

Başkan Ekrem İmamoğlu’nun inanç grupları arasında, Aleviliğe ve Alevilere  yer vermesine, Avrupa ve Türkiye’deki Alevi kurumlarından tam destek geldi! Bu destek ve dayanışma kapsamında, 28 Nisan 2020 sabahı İBB Başkanı Ekrem İmamoğl ile AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.  

Yapılan telefon görüşmesinde CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, verdikleri destekten ötürü Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Mat‘a ve ortak açıklamada imzası bulunan tüm Alevi kurumlarına teşekkür etti. Başkan İmamoğlu, Başkan Mat aracılığıyla Avrupa’da yaşayan Alevilere selam gönderdi.

Alevi Haber Ağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir