Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: Dersim bir şehir adı değildir

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD),  Dersim Tertelesi‘nin 83. yılı nedeniyle, yazılı bir açıklama yaptı.‘‘ Dersim bir şehir adı değildir‘‘ başlıklı açıklamada, Dersim katliamına ilişkin şu ifadelere yer verildi:

”Bundan tam 83 yıl önce Elazığ Buğday Meydanında Dersim’ in Piri Seyit Rıza, oğlu ve arkadaşları hukuksuz ve göstermelik bir şekilde yargılanarak idam edildi / katledildi. Dersim’ de insan çığlıklarının silah seslerini bastırdığı, ana karnında bebelerin süngülendiği, onurları için kadınların kendilerini uçurumlardan attığı ve Munzur’ un kan kırmızı aktığı bir vahşeti bu halk hem yaşadı hem de tanıklık etti. Dersim Alevi halkının 1937-1938 yıllarında karşı karşıya kaldığı devlet şiddeti bu toprakların tarihinde ne ilkti ne de son oldu. 83 yıl önce Cumhuriyet’in en karanlık sayfalarından birine imza atıldı.”

 ” ONBİNLERCE ALEVİ KATLEDİLDİ ”

PSAKD açıklamasında, Dersim kırımının devleti yönetenler tarafından el birliğiyle hazırlandığına ilişkin ise şu ifadeler kullanıldı:

”4 Mayıs 1937′ de, ” Tunçeli Tenkil Harekatı ” isimli bir kararla, uzun süren bir planlama ve hazırlığın ürünü olarak Dêrsîm /Alevi katliamı başlatıldı. 1938 yılında, devletin bütün kademelerinin onay ve takibiyle yapılan fiziki ve kültürel imha harekatı sonuçlandırıldığında, aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu onbinlerce Alevi / Zaza katledilmişti. Binlercesi topraklarından kopartılıp sürgüne gönderilmiş, binlerce Dersimli Alevi çocuk, özellikle kızlar evlatlık olarak verilerek ailelerinden koparılmıştı.”

” TUNCEL ADI DEĞİŞTİRİLSİN, DERSİM ADI İADE EDİLSİN ”

 Dersim‘in 1937-38 yılları arasında tarihinin en vahşi ve en kanlı soykırımı saldırsıyla karşı karşıya kaldığına vurgu yapılan açıklamanın davamında, şunlar kaydedildi:

” Bu topraklarda farklı kimlik, kültür, anadil ve inanca sahip olan halklar her dönemde zalim iktidarların şiddet ve baskılarıyla karşı karşıya kaldı. Çorum, Malatya, Maraş, Sivas katliamları hala hafızalarda canlıdır. Alevilerin karşı karşıya kaldığı baskı, zulüm ve katliamlar bu ülkenin tarihine kara bir leke olarak yazıldı.Bilinmeli ve unutulmamalıdır ki, Aleviler yıllardır aynı talepleri yükseltiyor. Resmi düzeyde özür dilensin, Alevi katliamı kabul edilsin, katliamla özdeşleşen TUNCELİ adı değiştirilsin, DERSİM adı iade edilsin.”

” SEYİT RIZA VE İDAM EDİLEN DİĞER CANLARI MEZAR YERLERİ AÇIKLANSIN ”

Dersim kırımının üzerinde 83 yıl geçmiş olmasına rağmen halen daha Dersim Seyitleri’nin mezar yerlerinin bilinmediğine vurgu yapılan açıklmada, ‘‘Seyit Rıza ve idam edilen diğer canların mezar yerleri açıklansın‘‘ denildi.

”Seyit Rıza ve idam edilen diğer canların mezar yerleri açıklansın,1937-38 döneminde sürgün edilen DERSİMLİ Alevilerin zararları tanzim edilsin, ailelerinden kopartılarak başkalarına verilen çocukların akıbetleri ortaya çıkarılsın ve konuyla ilgili Genelkurmay arşivleri açıklansın.

Hakikatlere ulaşmak ve gerçeklerle yüzleşmek toplumsal barışı ve sağlam bir demokrasiyi kurmak için önemli bir adımdır. Bu tarihsel dönemle ilgili tüm partilerin içinde yer aldığı bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulsun ve konuyla ilgili tarih kurumlarının, sivil toplum kurumlarının, insan hakları savunucularının katkılarıyla hakikatler belgelensin. ”

”AŞK OLSUN ZAMANE YEZİDİNE BAŞ EĞMEYENLERE! ”

”Bu kimlik kerbelada yezide biat etmeyen Hüseyin’den, Anadolu’da Şah Kalender, Pir Sultan, Mustafa Suphi, Nazım Hikmet Mahir Çayan, Hüseyin İnan ve Kaypakkayadır.

”Ben de bu yayladan ŞAH’ a giderim.” diyen direnişin ve cesaretin piri Pir Sultan Abdal’ın geleneğinin mirasçısı Seyyid Rıza’ ya aşk’ ı niyaz olsun.

Aşk olsun zamane yezidine baş eğmeyenlere!”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir