Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ERKEK VAHŞETİ LANETLENDİ

Alirıza Güler / Duisburg

Almanya’nın Hamburg şehrinde ayrıldığı eşi Meryem Ş.’yi bıçaklayarak ve on yaşındaki oğlunu da yakarak öldürmeye çalışan Kalender E.’nin vahşeti Duisburg’da kadınlar tarafından protesto edildi.

Almanya’nın bir çok şehri gibi Duisburg’da da bir araya gelen kadın örgütleri ”Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” diyerek, kadınlara yönelik erkek şiddetini protesto eden bir gösteri düzenlediler. Salgın önlemlerinden dolayı otuz kişinin katılmasını izin verilen şehir merkezindeki gösteride kadınlar almanca konuşmalar yaparak, “salgında daha da hız kazanan kadına yönelik şiddete dur demek, yeterli önlem almayan erkek egemen sistemi lanetlemek için buradayız” dediler.

Anne ve Oğlu Yoğun Bakımda

Kendi hayatımıza, kendi kimliğimize, kendi bedenimize sahip çıkmak, kendi kararımızı kendimiz vermek istiyoruz, bunun için artık öldürülmek istemiyoruz diye konuşan kadınlar, “Kadın dayanışması yaşatır, Meryem yalnız değildir, kadın/yaşam-özgürlük ve jin-jiyan-azadi şeklinde sloganlar attılar.

1 Mayıs günü Hamburg’da altı yıl önce ayrıldığı eşi Kalender E. (49) tarafından doğum gününden bir gün önce defalarca boğazından bıçaklanan Meryem Ş. (40) ve üzerine benzin dökülüp yakılarak öldürülmeye çalışılan on yaşındaki oğlu halen yoğun bakımda. Hayati tehlikeleri halen devam ediyor.

Saldırı sırasında evde bulunan, balkona saklanarak kurtulan ve dumandan zehirlenerek hastaneye kaldırılan 12 yaşındaki kız çocuğu ise tedavisinin ardından taburcu edildi.

Öldürmek istediği eski karısı gibi Kayseri/Sarız doğumlu olan Kalender E. daha önce de Meryem Ş.’ye şiddet uyguladığı gerekçesiyle eve yaklaşmama cezası almış. Savcılıkça tutuklanan cani eski koca da aldığı yanık yaralarından dolayı halen hastanede yoğun bakımda bulunuyor.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir