Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD’NİN 8 MART AÇIKLAMASI: ‘‘ 8 MART KUTLAMA DEĞİL, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜDÜR!

AHA – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi , ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü‘‘ ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak bütün Alevi kadınlarına 8 Mart’ta alanlarda buluşma, Songül Tünçdemir ve Zaynep Yıldırım’ın uğradıkları haksızlıkları dile getirme, birlikte mücadele etme ve dayanışmayı yükseltmeye çağırısı yaptı.

İKTİDAR ÜLKEMİZİ KADINLAR İÇİN CEHENNEME ÇEVİRMİŞTİR

‘‘8 Mart kutlama değil, mücadele ve dayanışma günüdür‘‘ başlığıyla yapılan açıklamada siyasi iktidarın kadınlara yaşamı nasıl cehennem ettiğine vurgu yapıldı ‘‘Gerici, cinsiyetçi, çağ dışı bir iktidar anlayışı bugün ülkemizi kadınlar için bir cehenneme çevirmiştir. Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın katlediliyor, binlerce kadın tacize ve tecavüze maruz kalıyor. Egemen sistem ise iktidarıyla, yargısıyla, medyasıyla kadınlara dönük şiddeti teşvik edip kadın düşmanlığını toplumsal, siyasal ve ekonomik hayatın tamamına yayıyorlar. Yargı katilleri ve tecavüzcüleri ya aklamaya çalışıyor, aklayamadığı koşullarda ise çeşitli bahanelerle önemli ceza indirimlerine gidiyor. İktidar yetkilileri sürekli olarak kadınları aşağılayan nefret söylemlerinde bulunuyorlar. Yandaş medya ise kadın cinayetleri ile kadınlara dönük cinsel saldırıları aşağılık bir tavırla, içini boşaltıp magazinleştirerek haber yapıyor.‘‘ dedi.

YAŞAMI YARATAN KADINLAR YAŞAMIN HER ALANINDA DIŞLANIYOR

Siyasi iktidarın kadınları toplumsal yaşam içersinden nasıl dışladığıyla ilgil önemli saptamaların yapıldığı açıklama şöyle devam etti : ‘‘Yaşamı yaratan kadınlar yaşamın her alanından dışlanıyorlar. Gerici ve cinsiyetçi iktidar kadınlara kaç çocuk doğurmaları gerektiğinden tutun nasıl gülmeleri gerektiğine kadar akla gelebilecek her konuda dayatmalarda bulunuyor.
İsteniyor ki; kadınlar eve kapansınlar, eğer çalışma zorunlulukları varsa da toplumsal yaşamda görünmez olsunlar.
İsteniyor ki; kadınlar egemenlere ucuz iş gücü olması için çocuk yapsınlar ve çocuk yetiştirsinler.

İsteniyor ki; kadınlar cinsiyetçiliğe dayalı, ilkel arkaik ve çağ dışı karanlık bir zihniyetten beslenen gerici ve ataerkil bir sömürü düzenine itaat etsinler.
Ama kadınlar itaat etmiyorlar. Kadınlar yaşamın her alanında özgürlükleri için savaşıyorlar. Kadınlar her türlü zulme karşı örgütleniyorlar. Kadınlar hiç kimsenin kendilerine ne yapmaları, nasıl davranmaları gerektiğini söyleyemeyeceğini haykırıyorlar. Kadınlar ailenin korunması ve yüceltilmesi bahaneleriyle kendilerine biçilen geleneksel toplumsal rolleri kabul etmiyorlar.‘‘

KADINLAR ERKEK BASKISINA VE ŞİDDETİNE BOYUN EĞMİYORLAR

Egemen güçlerin kadınları erkek baskısına ve siddetine boyun eğdirme politiklarının kadın mücadelesiyle büyü orandan boşa çıkartıldığının dile getirildiği açıklmada kadınlara dayanışma ve alanlarad birlikte mücadele etme çağrısı yaptıldı..

‘‘Kadınlar erkek baskısına ve şiddetine boyun eğmiyorlar. Egemenlere boyun eğmeyen ve itaat etmeyen, onların kendilerine biçtikleri kalıpları reddeden kadınlar egemenler tarafından sürekli bir şekilde hedef alınıyorlar. Bunun en son örneğini Pir Sultan Abdal örgütlülüğümüzün iki kadın emekçisi ve yöneticisi özelinde yaşadık. Sarıyer Şube başkanımız Zeynep Yıldırım ile önceki dönemlerde örgütümüzde Malatya ve Kartal Şube başkanlıkları ile GYK üyeliği görevlerinde bulunmuş olan Songül Tunçdemir canlarımız tamamen haksız, hukuksuz ve keyfi bir uygulamayla, asılsız ve temelsiz suçlamalarla tutuklandılar. Erkek şiddetine karşı kadınları koru(ya)mayan devlet, söz konusu olan Alevi-ilerici-muhalif kadınlar olunca deyim yerindeyse aslan kesildi.

ZEYNEP ANA’NIN DİRENGENLİĞİNİ GÜNÜMÜZE TAŞIYAN KADIN YOLDAŞLARIMIZDAN GURUR DUYUYORUZ

Zeynep Yıldırım ve Songül Tüncdemir’in derhal serbest bırakılmaları talebinin dile getirildi açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:
‘‘Kerbela Katliamından sonra binbir eziyetle götürüldüğü Şam’da Yezit’in yüzüne karşı yaptığı zulümleri cesurca haykıran Zeynep Ana’nın direngenliğini ve boyun eğmez duruşunu günümüze taşıyan Songül Tunçdemir ve Zeynep Yıldırım onurumuzdur. Songül Tunçdemir ve Zeynep Yıldırım’a dönük zulme son verilmeli ve canlarımız derhal serbest bırakılmalıdırlar.

DÜNYA’NIN HER YERİNDE GERCİ İKTİDARLARA KARŞI MÜCADELE EDEN KADIN YOLDAŞLARIMIZI SELAMLIYORUZ

‘’Dünyanın her yerinde gerici iktidarlara, erkek şiddetine, her türlü baskıya ve zulme direnen, bunun yanında sömürüye karşı emek mücadelesi veren kadın yoldaşlarımızı selamlıyoruz. Erkek şiddeti nedeniyle katledilen bütün kadınları anıyoruz.

Pir Sultan Abdal örgütlülüğü olarak bütün Alevi kadınlarını 8 Mart’ta alanlarda buluşmaya, Songül Tunçdemir ve Zeynep Yıldırım’ın uğradığı haksızlıkları alanlarda haykırmaya, zulme uğrayan, eziyet gören, haksız ve hukuksuz uygulamalara maruz kalan bütün kadınlarla meydanlarda dayanışmaya ve birlikte mücadeleye davet ediyoruz.‘‘

AHA / İSTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir