Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kadınlar, çocuk istismarına karşı ayakta

AKP tarafından Meclis’e getirilmesi planlanan çocuk istismarı affına İstanbul ve İzmir’de tepki gösteren Alevi kadınlar, bütün kesimlerini yasa tasarısına karşı çıkmaya davet etti.

İstanbul’da yaşayan bir grup Alevi kadın, AKP tarafından Meclis’e getirilmesi planlanan cinsel istismar affına ilişkin Kartal Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada, “İstismar suçtur, aklama yargıla, İstanbul Sözleşmesini uygula” pankartı açıldı.

Grup adına açıklamayı yapan Songül Tunçdemir, Türkiye’de cinsel suçların her seferinde üstü örtüldüğünü ve failleri erkek egemen mahkemeler tarafından aklanarak meşrulaştırıldığını belirterek, bu da yetmezmiş gibi yeni yasa tasarıları ile cinsel istismarın yasal hale getirilmeye çalışıldığını söyledi.

Türkiye’de 2002-2019 yılları arasında 704 bin 831 çocuğun zorla evlendirilerek, istismar edildiğine dikkat çeken Tunçdemir, her 4 çocuktan 1’nin ise aile içinde istismar edildiğini ifade etti.

İSTİSMAR ARTACAK CEZASIZLIK KALKACAK

Yeniden gündeme getirilen cinsel istismar affına karşı olduklarını söyleyen Tunçdemir, “‘Bir kerelik af’ diye sunulan bu düzenlemelerin sonucu; imam nikâhıyla evlilik yaşını 13’e indirmek, 13 yaşında kız çocuklarıyla 28 yaşında yetişkin erkeklerin evlendirilmesini yasallaştırmak, bu ülkede kız çocuklarını eğitimden uzaklaştırmak, yoksullaştırmak, geleceksizleştirmek olacaktır. Aynı zamanda çocukların yaşamları boyunca büyük bir mağduriyet ve travmaya maruz kalmalarına, sağlık problemlerine, katledilmelerine, intihara sürüklenmelerine neden olacaktır. Bu durum, çocuk istismarının önünü tamamen açmanın yanında istismarcıların cezasız kalması anlamına gelmektedir” dedi.

Tunçdemir, böylesi bir tasarının Meclise getirilmek istenmesi ile Türkiye’nin altına imza attığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve kendi yasalarına aykırı davrandığını da vurguladı.

Alevi kadınlar olarak istismar, şiddet ve tecavüze karşı kadın örgütleriyle birlikte mücadele edeceklerini belirten Tunçdemir, çocukların hayallerinin gerçek olacağı bir dünyanın mümkün olduğunu, bunun da mücadele ile gerçekleşeceği bilinciyle toplumun bütün kesimlerini istismar yasasına karşı çıkmaya davet etti.

BİR TEPKİ DE İZMİR’DEN

İzmir’de de Alevi kadınlar, çocuk istismarı yasasına karşı Yamanlar Cemevi’nde basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada, “İstismar suçtur aklanmaz”, “Koruma yargıla” dövizleri taşındı. Alevi Kadınlar adına açıklamayı Nebahat Çelik okudu. “Bizler için eşikteki de beşikteki de birdir” diyen Çelik, demokrasinin olmadığı ülkelerde kadınların ve çocukların eril kodlardan kaynaklı cinsel bir obje olarak görüldükleri için her türlü istismara maruz kaldıklarını ifade etti.

Türkiye’de cinsel suçlardan yargılanan fail erkeklerin mahkemelerde aklandığını belirten Çelik, hükümetin yeni düzenlemelerle istismarı yasal hale getirmeye çalıştığını söyledi. Yandaş medyada “12-17 yaşındaki çocukların kadınlık için en ideal yaş” olduğuna ilişkin toplumun ikna edilmeye çalışıldığının altını çizen Çelik, Türkiye’de 2002-2019 yılları arasında 704 bin 831 çocuğun istimara uğradığını aktardı. Bayramdan sonra meclise getirilmesi beklenen yasa tasarısının, 14 yaşını tamamlamamış kız çocuklarına karşı cinsel istismar suçu işlenen cezalarda sonradan evlenmeleri durumunda afedileceğini söyleyen Çelik, bu durumun çocuk istismarlarının önünü açacağını ve istismar faillerinin cezasız kalacağını belirtti.

Türkiye’nin çocukları koruyan pek çok uluslararası sözleşmeye imza attığını hatırlatan Çelik, hükümetin bu sözleşmelere sadık kalmasını talep ederken herkesi de istismar affına karşı mücadeleye çağırdı.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir