Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Floyd’un ailesi: O polisleri görevden almak yetmez, tutuklayın

ABD’nin Minnepolis eyaletinde George Floyd isimli siyahinin polis tarafından nefessiz bırakılarak öldürülmesi sonrasında Floyd’un ailesi ilk kez konuştu. Floyd ailesi olaya karışan 4 polisin cinayetle yargılanması gerektiğini belirtti.

ABD’nin Minnepolis eyaletinde George Floyd isimli siyahi bir kişinin polis tarafından ensesine basılıp nefessiz bırakılarak öldürülmesi sonrasında Floyd’un ailesi konuştu. Aile, “Hayvanlardan daha kötü davrandılar. O hayatı için yalvarırken yardım etmek için kimse hiçbir müdahelede bulunmadı. Ülkede adalet yok” dedi. Floyd ailesi olaya karışan 4 polisin cinayetle yargılanması gerektiğini belirtti.

Olay sonrası polislerin görevden alındığı açıklanmıştı.

‘BU TUTUM TAMAMEN IRKÇILIK, BİZE ADALET YOK’
CNN’de canlı yayına katılan Floyd’un annesi ve kuzenleri yayın sırasında konuşmakta zorlandı. Floyd’un kuzeni Tera Brown polisler hakkında, “Hizmet etmek ve korumak için orada olmaları gerekiyordu ve o hayatı için yalvarırken yardım etmek için hiçbiri bir şey yapmadı” dedi. Brown polisin yaptığının cezasız kalmaması gerektiğine vurgu yaparak, “Siyahilere yönelik bu tutum ırkçılıktır. Bize adalet yok” dedi.

Eyalet polisinin Floyd’un “tıbbi problemden” dolayı öldüğünü açıklamasına da tepki gösteren Brown, “Kuzenim resmen boğrularak öldürüldü. Polislerin açıklamasına inanmıyoruz. Her şey kamerada kayıt altında” diye konuştu. 4 polisin cinayetle yargılanması gerektiğini söyleyen Brown, “Polisler en ağır şekilde cezalandırılmalı. Hafif cezayı asla kabul edemeyiz. Herkes bu olaya öfkeli. Eğer ABD’de adalet varsa bu polisler en ağır cezayı alır. Dikkatle hukuk süreci takip edeceğiz” dedi.

‘NEFES ALAMIYORUM’ PROTESTOSU DALGA DALGA YAYILIYOR
Öte yandan George Floyd’un öldüğü yerde toplanan binlerce kişi, “Adalet yok, barış yok” sloganları attı. Floyd, gözaltına alınması sırasında polislere defalarca nefes alamadığını söylemişti. Eylemciler protesto sırasında Floyd’un bu yakarışına gönderme yaparak “Nefes alamıyorum” sloganı attı. Protestoların bir çok eyalette gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir