Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK, AAKB VE AAGB’DEN  ÖKER  İÇİN ADALET NÖBETİ ÇAĞRISI – VİDEO…

Aleviler, hakkında yurtdışına çıkış yasağı olan AABK Onursal Başkanı Turgut Öker için, 13 Haziran’da Avrupa’nın her yerinde  ”Adalet Nöbeti ” tutacak.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker‘in, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı olduğu dönemde yaptığı konuşma ve açıklamalardan dolayı, hakkında açılan birden fazla dava var. Hakkında açılna tüm davların duruşmalarına katılmasına rağmen,  Öker‘e  yurt dışına çıkış yasağı konarak, özgürlüğüne sınır konuldu.

Turgut Öker Yanlız değildir!

Adalet için mücadele ediyoruz! Turgut Öker nezlinde aleviler cezalandırılmak isteniyor! Aleviler hiç bir zaman yezid ve sistemine boyun eğmemiştir ve eğmeyecektir. 13. Hazıran 2020 tarihinde Adalet Nöbetlerinde olacağız!

AABF – aleviten österreich paylaştı: 7 Haziran 2020 Pazar

 ” ALEVİLER OLARAK ENDİŞELERİMİZ HER GEÇEN GÜN BİRAZ DAHA ARTIYOR ”

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’e konulan yurt dışı yasağının görüşleceği davanın duruşması, 18 Haziran 2020 tarihinde, Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülecek. Davanın görülmesine azbir zaman kalmışken Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK), Avrupa Alevi Kadınlar Birliği (AAKB ) ve  Avrupa Alevi Gençler Birliği (AAGB ),  Avrupa’daki  Alevilere bulundukları  tüm şehirlerde, Öker için ”Adalet Nöbeti ” tututma çağrısı yaptılar.

”Halkın iradesiyle seçilen milletvekilerinin vekilliklerinin düşürüldüğü,  gene halkın iradesiyle seçilen belediye başkanlarının görevden alınıp, yerlerine kayyum atandığı, eli silahlı bekçi ve benzeri oluşumlarla adeta silahlı birimlerin oluşturulduğu, yargının, yürütmenin, eğitimin, sağlığın, medyanın her şeyin tek elden yönetildiği, baskıların başını alıp gittiği şu günlerde, Aleviler olarak endişelerimiz her geçen gün biraz daha artıyor.”  denildi.

” ÖKER’İN ÖZGÜRLÜĞÜNE PRANGA VURULDU ”

Alevilere yapılan haksızlıklara ve bu kapsamda AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’e konulan yurt dışına çıkış yasağına vurgu yapılan açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi:

”Haksızlığa uğrayanlar olarak, haklarımızı arayacak demokratik yolların tıkanması nedeniyle, artık kurum yöneticilerimiz mahkeme kapılarında mağdur edilip, seyahat özgürlükleri bile kısıtlanıyor.  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker hakkında açılan davalar sonucunda, kendisine yurt dışına çıkış yasağı konarak, özgürlüğüne pranga vuruluyor.

Turgut Öker, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı döneminde yaptığı konuşma ve açıklamalardan dolayı hakkında davalar açılıyor.

Alevilerin haklı taleplerini dile getiren, hak ihlallerine karşı mücadele eden Onursal Başkanımıza yönelik açılan davalar ile Aleviler ve kurumlarımız yargılanıyor.”  denilerek dayanışma çağrısı yapıldı.

ADALET İSTİYORUZ’’ ŞİARIYLA ” DEMOKRASİ NÖBETİ’’  TUTALIM” 

İçinden geçilen bu zor süreçte dayanışmanın ve örgütsel , toplumsal birliğin önemli olduğu belirtilerek, 13 Haziran 2020 Cumartesi, saat 14:00 – 16:00 arası tutulacak  adalet nöbet için şunlar ifade edildi: ”Günün dayanışma ve birbirimize biraz daha kenetlenme günü olduğundan yola çıkarak;

” 13 Haziran 2020 Cumartesi, saat 14:00 – 16:00 arası bulunduğunuz şehrin merkezi bir meydanında ”Adalet İstiyoruz ” şiarıyla ”Demokrasi Nöbeti ” tutalım.”

”DESTEK VE KATKILARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ ”

Açıklama, Türkiye Alevi Hareketi’nin temsilcilerinin ve İstanbul’da yaşayan Alevilerin 18 Haziran 2020 tarihinde, Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülecek olan duruşmaya katılım sağlamaları için etkili bir çalışma yapmanın önemine vurgu yapılarak, şu ifadelerle sonlandırıldı: ”Yaşam hakkını savunmak, adalet, dayanışmak, direnmek ve sesimize ses katmak için, atılması gereken tüm adımları birlikte atmak adına,  şimdiden vereceğiniz destek ve katkılar için teşekkür ediyoruz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir