Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Korkutan Kadınlar!

En son HDP Eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a sosyal medya aracılığıyla cinsel içerikli tehdit mesajı gönderen AKP trollerinden bir sapığın eylemi ile kadınlara yönelik her türlü şiddetin tekrar gündeme yerleşmesi ile (Gerçi kadınlara şiddet bu topraklarda hiç bir zaman son bulmadı) yerini aldı.

Kadınlar, analarımız baş tacıdır, çiçektir, güldür, cennet ayaklarının altındadır söylemleri ile ağzını çalkalayan coğrafya erkeklerinin her türlü sorun sarmalında gerek sözlü gerek fiziki gerekse cinsel şiddet ile sözüm ona “Stresimi attım, atmak için yaptım” dediği    ilk yer hep kadınlar olmuştur,  olmaya da devam ediyor.

Hatta bu durum gelinen  son süreçte kız çocuklarına kadar  ulaşmıştır. Kadınlara Şiddet konusuyla ilgili bu zamana değin yazarı, çizeri, psikoloğu, sosyoloğu, akademisyeni ve bilumum konu  uzmanları çokça yazdılar, çizdiler.Okutulmayan  küçük yaşta evlendirilen, berdel karşılığı adeta  satılan, çocuk doğurma makinesi ve hizmetçi olarak görülen bunları yapmadığı veya eksik yerine getirdiği zaman şiddete uğrayan sonunda öldürülen kadınlar gerçeği ülkenin kanayan yaralarında en birincisidir diyebiliriz.

Bir de AKP iktidarı ile birlikte kendilerine muhalif gördükleri siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve çeşitli meslek grublarından göz önünde olan kadınlara yapılan cinsel içerikli mesajlar niteliğinde saldırılar var ki yenilir yutulur cinsinden değil.

Başak Demirtaş, Canan Kaftancıoğlu, Berna Laçin, Nevşin Mengü ve  diğerleri olmak üzere ülkenin sürüklendiği otoriter duruma tepki gösteren bu korkutan kadınlar, at, avrat, silah diyen ve egemenliğini her daim devam ettirmek için sıkıştığında tabancasına ve iki bacağının ortasındaki et parçasına güvenen sapık zihniyet tarafından alenen tehdit ediliyorlar.

Şaşırdık diyemeyiz, çünkü kadını cinsel  bir meta olarak gören bir zihniyet var karşımızda ve oldukça da çoklar.Burada önemli olan bu saldırılara karşı kadınlardan önce erkeklerin karşı çıkması ve alanlarda dahil olmak üzere her platformda erkeklerin seslerini yükseltmesidir. Bu yapılırsa bu konuda erkeklerin  samimiyetinden bahsedilebilinir.

Bir de AKP-MHP iktidarında çok zor fakat olası iktidar değişikliğinde bağımsız bir yargının kadın cinayetleri ve cinsel istismara karşı  cezai müeyyideleri  yeniden gözden geçirmesidir.

Bu iş eğitimle çözülür diyenleriniz olacaktır ki bende öyle düşünüyordum lakin bir zamanlar, fakat dindar ve kindar bir nesilin yetiştiği ülkede zor bile diyemeyeceğim, imkânsız, imkânsız.

Mesut Kabakçı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir