Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Çorum Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı

Anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Tülay Hatimoğulları , Zeynel Özen, HDP eski Milletvekili Turgut Öker, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ve çok sayıda yurttaş katıldı.Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, 40 yıl önce Çorum’da yaşananların tarihe kara bir leke olarak düştüğünü belirterek ayrımcı politikalar ve yayınlanan nefret dolu bildirilerin sonuncunda Alevilere yönelik saldırıların yapıldığını vurguladı.

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise eşit yurttaşlık ilkesinin Anayasal düzende garanti altına alınmasını istediklerini aktardı. Hatimoğulları, o zaman Alevilerin yaralarının iyileşeceğini, kendilerini eşit yurttaş olarak hissedeceğini dile getirdi.

AKP iktidarının bunlarla yüzleşmek yerine resmi ideolojinin bir numaralı uygulayıcısı olduğunu vurgulayan Hatimoğulları, “Geçtiğimiz günlerde kültürel iktidarımızı sağlayamadık diyen Cumhurbaşkanı Diyaneti daha fazla devreye koymuştur. Yine aynı iktidar Hıristiyanları hedeflemiş, kiliselere saldırmıştır. Aynı iktidar barışı, kardeşliği, adaleti, özgürlüğü savunanları tehdit etmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir