Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Madımak ‘can’larına Mannheim’da anma

Fatih Yılmaz /  Mannheim

Sivas’ta, 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın ve 2 otel görevlisinin hayatının kaybettiği olayların 27’nci yılında Mannheim Alevi Kültür Merkezi tarafından anma etkinliği düzenlendi.

Madımak 'can'larına Mannheim'da anma

 

Mannheim Alevi Kültür Merkezi tarafından düzenlenen  anma etkinliğine bölgedeki diğer cemevleri ve dernekler ile siyasi parti temsilcileri de katıldı. Konuşmalarda Sivas olaylarının bir benzerinin bir daha yaşanmaması dileği ile hayatını kaybeden ‘can’ların isimleri tek tek okundu.

Anma etkinliğinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yanlarına birer gül bırakıldı, mum yakıldı.

“MADIMAK TÜM İNSANLIĞA KARŞI YAPILAN BİR KATLİAMDIR”

Mannheim Alevi Kültür Merkezi Başkanı Barış Yılmaz, törende yaptığı, “27 yıl önce Sivas’ta insanlıktan nasibini almamış, caniler tarafından katledilen can’larımızı anmak için buradayız. Madımak, ötekeleştirilen, dışlanan, bütün toplum kesimlerine yapılmış bir katliamdır. İnsanlığın yok edildiği gündür. O yüzden ötekleştirilen, ezilen, bütün yeryüzündeki canlıların bu katliamı lanetlemesi gerekiyor” dedi.

“TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN GEÇMİŞLE YÜZLEŞİLMELİ”

Zulmün ve barbarlığın ancak acıların paylaşılması suretiyle biteceğini kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti: “Yeri geldiğinde işyerinde birbirimize kardeş diye hitap ediyoruz. Aynı marketten alışveriş yapıyoruz, aynı otobüse biniyoruz, çocuklarımız aynı sınıfta, aynı okulda ders görüyor. Şu an yaşadığımız Almanya’da 1938-1945 yılları arasında 6 milyon Yahudi vatandaşı katledildi.Ve şu an bu ülke katliamlara devam ederek değil, yüzleşerek, af dileyerek başarılı oldu. Almanya toplumsal barışı geçmişiyle yüzleşerek, Cumhurbaşkanları diz çökerek, af dileyerek sağladı. Neden bizim ülkemizde bunu yapamıyoruz?” diye sordu.

Yılmaz, konuşmasını, “Dört kitabı hak biliriz. İnancımız, öğretimiz, yolumuz diyor ki karşındakini hak bil, Hızır bil. Onunla öyle konuş. eline, diline, beline sahip ol. En önemlisi incinsende incitme” sözleriyle bitirdi.

Anma etkinliğine Dr.Stefan Fulst-Blei, Melis Sekmen, Christian Schreider, İbrahim Yetkin, Roland Schuster gibi siyasetçiler, OMMA e.V Derneği Başkan Yardımcısı iş adamı Kenan Nalcı katıldı. Etkinlikte siyasi partilerin temsilcileri de söz aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir