Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD  Başkanı Gani Kaplan: “ Sivas’la ilgili yüzleşme sağlanamadığı sürece bu dava bitmez. ” – Video

Gülüfer Subaşı / AHA – Ankara

Madımak otelinde yakılarak katledilen 33 aydın, yazar ve sanaçı bugün  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD ) Genel Merkezi tarafından Ankara Karşıyaka mezarlığında anıldı. Anmada konuşan PSAKD Genel Başkanı Kaplan, ” Sivas’la yüzleşme gerekiyor. O dönemde tertip komitesinde yer alan tüm dernek yöneticilerinin oturup o dönem yaşananları detaylı bir şekilde anlatmaları gerekiyor. Yüzleşme bizim tarafımızdan gerekiyor, devlet tarafından da gerekiyor” dedi.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, MYK ve Şubeler, HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez, DAD Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak ve YK üyeleri, CHP Yenimahalle Belediye Meclis Üyeleri, Kızılırmak Köy Dernekleri Başkanı Nurullah Ünsal, Divriği Kültür Derneği, Batıkent mahalle muhtarları, AKA-DER, Kaldıraç Dergisi, ESP, Devrimci Parti ve Partizan üyelerinin katıldığı anmada, PSAKD Mamak Şube Yönetim Kurulu üyesi Ezgi Türkyılmaz tarafından Sivas katliamında hayatlarını kaybedenlerin isimlerini tek tek  okudu.

33 Can ve insanlık uğruna hayatların kaybedenler için bir dakalık saygı duruşu yapılan anmada ilk konuşmayı  PSAKD Genel Başkanı Kaplan yaptı. Kaplan konuşmasında şunları ifade etti:  ”Sivas’la yüzleşme gerekiyor. O dönemde tertip komitesinde yer alan tüm dernek yöneticilerinin oturup o dönem yaşananları detaylı bir şekilde anlatmaları gerekiyor. Yüzleşme bizim tarafımızdan gerekiyor, devlet tarafından da gerekiyor” dedi.

”Sivas için adalet, herkes için adalet”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD ) Gani Kaplan konuşmasına şu ifadeleri kullanarak devam etti: “Sivas şehitlerini anmak için buraya geldiniz. Hepinize kurum ve şehit aileleri adına çok teşekkür ediyorum. 27 yıldır unutmadınız, unutturmadınız. Bizler de unutulmadıysak bu sizlerin kurumlarımıza vermiş olduğu desteklerle alakalıdır. Sizler yanımızda olduğunuz sürece PSAKD ve aileleri olarak katliamın üzerinden 100 yıl, 200 yıl  geçse de unutmayacağınızı sizin desteğinizde gördük, hepinize teşekkür ediyorum.

Sivas Katliamı’nın üzerinden 27 yıl geçti bu yıl ki anmamızın şiarı ‘Sivas için adalet, herkes için adalet.’ Maalesef bugün adaletin bir tarafı olan avukatlarımız sokaklarda, adaletin nerelere geldiğinin göstergesidir. Biz de Sivas için hala adalet istiyoruz. Katillerin yakalanmasını istiyoruz. Biz Sivas’ın hesabını mahkemelerde soracağız, biz Sivas’ın hesabını adaletin sağlanmasıyla soracağız.

Yine bu sene Sivas’taki acıyı bize bir kez daha yaşattılar. Sivas’ta canlarımızın katilini serbest bıraktılar. Biz örgüt olarak bununla ilgili davamızı açtık, aileler adına da açtık. Ancak bir şey daha var otelin önünde de belirttik. ‘Ahmet dede aramıza hoş geldin’ diyen gazete hakkında da suç duyurusunda bulunduk.

O dönemdeki yöneticiler ve o dönemin başbakanı ‘Allah’a şükür dışarıda vatandaşımızın burnu dahi kanamamıştır, bir şey olmamıştır’ diyen Tansu Çiller de, İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Sivas Valisinin de sanık sandalyesine oturması gerekirdi.‘‘‘

Sivas’la ilgili yüzleşme sağlanamadığı sürece bu dava bitmez. ”

2 Temmuz 93 Sivas katliamıyla hem devletin hemde Alevilerin yüzleşmesinin önemine vurgu yapan Kaplan, konuşmasında yüzşleşmeye ilişkin şunları söyledi: ‘‘ Sivas’la yüzleşme gerekiyor. O dönemde tertip komitesinde yer alan tüm dernekler PSAKD yönetimi de dahil Divriği Kültür Derneği yöneticileri, Dersim Dernekler Vakfı yöneticileri oturup bunları o dönem yaşananları detaylı bir şekilde anlatmaları gerekiyor. Yüzleşme bizim tarafımızdan gerekiyor, devlet tarafından da gerekiyor. Sivas’la ilgili yüzleşme sağlanamadığı sürece bu dava bitmez. Sivas için adalet herkes için adalet diyoruz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Sivas’ta katledilenlarin antı mezarlarının başında yapılan anmadan sonra, Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Mahir Çayan, Deniz Gezmiş Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın mezarları ziyaret edilldı.

Fotoğraflar: Onur Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir