Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Galata Kulesi’nde restorasyon adı altında yıkım

İSTANBUL – Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen Galata Kulesi’nde restorasyon çalışması sırasında duvarlarının delici aletlerle yıkıldığı görüldü. Sosyal medyada yayınlanan görüntü büyük tepki topladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen Galata Kulesi’nde restorasyon çalışması devam ediyor. Devam eden çalışma sırasında tarihi kulenin içindeki duvarların inşaat aletleri kullanılarak yıkıldı. Söz konusu anların görüntüsü sosyal medyada yayınlanmasıyla büyük tepki topladı.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Bin 500 yıllık tarihi Galata Kulesi’nde başlattığı restorasyon çalışması sırasında tarihi kulenin içindeki duvarlarının inşaat aletleri ile yıkıldığı görüntülerini paylaşarak tepki gösterdi.
İBB EKİBİ ENGELLENİYOR
Polat Twitter hesabından şu paylaşımları yaptı: “İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akıl almaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum. Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir. Galata Kulesi’nde görülen yıkımı için tutanak tutmak üzere olay yerine giden iBB KUDEB teknik personelimiz alana alınmıyor. Restorasyonu yürüten ve denetlemesi gereken yetkili kurumları acilen yıkımı durdurmaya ve ekibimizin tespitini engellememeye çağırıyorum.”
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK
Yapılan yıkıma ilişkin görüntüleri paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun da tepkisini dile getirdi. Çalışmayla ilgili “restorasyon görünümlü faaliyetler” ifadelerini kullanan Ongun, “İBB olarak sıralı tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.
165 yıl boyunca İBB mülkiyetinde olan Bin 500 yıllık tarihi Galata Kulesi, geçtiğimiz aylarda tartışmalı bir şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmişti.
Temmuz ayında da Galata Kulesi’ndeki restorasyon çalışması gündeme gelmiş, kulenin etrafına kurulan iskele, “kuş evi” olarak kullanılan duvardaki oyukları kapatınca “Galata Kulesi restorasyonu ebabilleri öldürmesin” sloganı ile imza kampanyası başlatılmıştı. Tepkiler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, restorasyon çalışmasının ertelendiğini açıklayarak “Kulenin dış bakımına kuşların göçme vaktine kadar ara veriyoruz” demişti.
İBB’DEN HABERSİZ SÖKÜLMÜŞ
Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Enerji Yönetimi ve Aydınlatma Müdürlüğü, Sabah Gazetesi’nin “İBB’den Galata Kulesi’ndeki Çalışmalara Engel” başlıklı haberine yönelik bir açıklama yayımladı. Açıklamada, restorasyonu yapan firmanın İBB’ye ait aydınlatma ekipmanlarını habersizce ve gelişigüzel şekilde söktüğü, işlevsiz kalan ekipmanların İBB tarafından demontajı yapılarak muhafaza altına alındığı belirtildi.
KULE KAÇ ZAMANDIR KARANLIK
Açıklamada, “Temmuz ayı başlarında Kule’de restorasyonu gerçekleştiren yüklenici firma tarafından Kule’nin aydınlatması için kullanılan enerji kesilmiştir ve Galata Kulesi yaklaşık bir buçuk aydır karanlıktır. Bu süreçte de Vakıflar 1’inci Bölge Müdürlüğü ile görüşmelere devam edilerek restorasyon sırasında aydınlatma elemanlarının zarar görmesini önlemek üzere gerekli tedbirlerin alındığı ve aydınlatma elemanlarının sökülmeyeceği Vakıflar 1’inci Bölge Müdürlüğü tarafından ifade edilmiştir. Ancak 30 Temmuz 2020 tarihinde yerinde yapılan incelemelerde; Kule’nin restorasyonunu gerçekleştiren firma tarafından seyir terası katında bulunan İBB’ye ait olan aydınlatma elemanlarının habersizce sökülerek gelişigüzel bir şekilde alana bırakıldığı tespit edilmiş olup; sökülen malzemeler yüklenici firmadan tutanakla teslim alınmıştır. Ayrıca aydınlatma sisteminin uzaktan kontrolünü sağlayan ünitelerin de yerinde olmadığı tespit edilmiş olup; 4 kalem malzeme ilgili firma tarafından İBB’ye teslim edilememiştir. Bu sebeplerle 11 Ağustos 2020 tarihinde; alanda enerji olmadığından işlevsiz bir şekilde kalan aydınlatma elemanlarımızın zarar görmemesi ve kaybolmaması adına ekiplerimizce demontajı yapılarak muhafaza altına alınmıştır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir