Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Gazi ve Ümraniye Katliamlarını Unutmadık Unutturmayacağız!

Gazi ve Ümraniye Katliamlarını Unutmadık Unutturmayacağız!

BASINA VE KAMUOYUNA

Gazi ve Ümraniye Katliamlarını Unutmadık Unutturmayacağız!

Bundan tam 24 yıl önce 12 Mart 1995’te İstanbul Gazi Mahallesi’nde bulunan kahvehanelere devlete bağlı kontrgerilla çetelerinin saldırması sonucu Halil Kaya adlı bir Alevi Dedesi öldürüldü, 5’i ağır toplam 25 kişi yaralandı. Daha sonra saldırganların saldırı sırasında içinde bulundukları taksiyi gasp ettikleri, taksinin şoförünü ise öldürdükleri anlaşıldı. Bu saldırganların kim oldukları asla ortaya çıkmadı ya da çıkarıl(a)madı. Gazi halkı devlet destekli bu kontrgerilla saldırısını protesto etmek için mahalle karakoluna doğru yürüyüşe geçti. Halkın yürüyüşe geçmesiyle birlikte polis halkımızın üzerine ateş açtı. Bu saldırıda bir yurttaşımız daha hayatını kaybetti. Ertesi gün saldırıyı protesto etmek için binlerce yurttaş İstanbul’un her yerinden Gazi Mahallesi’ne geldi. Halk tekrar yürüyüşe geçti. Burada polis vahşi bir şekilde halka saldırdı ve 15 yurttaşımızı katletti. Bunun üzerine İstanbul’un ve Türkiye’nin birçok yerinde halkımız yaşanan bu katliamı protesto etmek için sokağa çıktı. 15 Mart’ta Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde polisin halkımıza ateş açması sonucu 5 yurttaşımız daha katledildi. Bu şekilde 12-15 Mart tarihleri arasında devam eden saldırılarda onlarca canımız katledildi, yüzlercesi yaralandı.
12-15 Mart 1995 tarihlerinde bütün dünyanın gözü önünde Alevi halkımıza karşı kontrgerilla çetelerinin ve devlet güçlerinin işbirliğiyle vahşi bir katliam gerçekleştirildi. Bizler Aleviler olarak kontrgerilla çetelerinin ve devlet güçlerinin işbirliğine dayalı bu katliam pratiğini daha önce Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da ve Sivas’ta yaşadık. Gazi ve Ümraniye katliamları Alevilere dönük yüzyıllardır devam eden katliamların ve yok etme politikalarının bir devamıdır. Ama bizleri yok etmeyi hedefleyen bu gerici, faşist ve inkarcı zihniyet yüzyıllar boyunca gerçekleştirdiği bütün katliamlara rağmen bizleri yok etmeyi başaramadı. Evet; bizleri yok edemediler. Aleviler dün vardı, bugün de vardır. Aleviler dün olduğu bugün de haksızlığın karşısında, mazlumun yanında asla boyun eğmeden mücadele etmektedirler. Çünkü biz Aleviler canları pahasına haklı davalarından vazgeçmeyen İmam Hüseyin’in, Hallac-ı Mansur’un, Baba İshak’ın, Baba İlyas’ın, Şeyh Bedrettin’in, Nesimi’nin, Şah Kalender’in ve Pir Sultan Abdal’ın torunlarıyız. Onların cesaretle ölümün üstüne yürüyerek yaratmış oldukları direniş geleneğinin mirasçılarıyız.
İşte tam 24 yıl önce Gazi ve Ümraniye’de halkımız bu direniş geleneğinin mirasçısı olmanın bilinciyle zulmün karşısına dikildi. Günlerce saldırıya uğradılar, yaralandılar, öldürüldüler ama asla boyun eğmediler.
Katliamı başlatan saldırıyı gerçekleştiren kontrgerilla çete mensupları hiçbir zaman bulun(a)madı. Hedef gözeterek birçok insanımızı katlettikleri görüntülerle ve adli tıp raporlarıyla açıkça kanıtlanan katil polislere göstermelik cezalar verildi. Elbette bu ülkede Alevi katliamı yapmanın mutlaka bir ödülü vardı. Katliamı gerçekleştiren devlet yetkilileri milletvekili ve hatta bakan yapılarak ödüllendirildi. Diğer yaşadığımız katliamlarda olduğu gibi bu katliamda da devlet katilleri koruyup kolladı.
Ancak ne yapılırsa yapılsın, bizler bu katliamın hesabını mutlaka soracağız. Davanın bu şekilde üstünün kapatılıp unutturulmasına izin vermeyeceğiz. 24. Yılında Gazi ve Ümraniye’de bütün saldırılara, baskılara ve katliamlara rağmen Pir Sultan Abdalların direniş geleneğini canları pahasına yaşatan ve bu mücadelede katledilen tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor, direnen halkımızı selamlıyoruz. Gazi ve Ümraniye katliamlarını unutmadık unutturmayacağız!

Mahallelerimizde yapılacak olan anma programı;

-12 Mart Gazi Anma Programı
-11 mart Pazartesi-saat:10:00 da toplanıp,Alibeyköy ve Okmeydanı mezarlığındaki şehitlerimizin anmasına katılım.
-12 Mart 2019 Salı
-11:00 de Gazi Cem Evi önünde toplanma ve Eski Karakola yürüyüş.
-12:00 de Eski Postahane önünde basın açıklaması ve karanfil bırakılması.
-12:30 da Gazi mezarlığına yürüyüş.
-14:00 de Gazi mezarlığında basın açıklaması ve Anma.
-15:00 de Gazi Cem Evi nde yemek
-15 Mart Ümraniye anma programı
-15 mart Cuma
-11:00 de Psakd Ataşehir Cem Evi nde toplanıp,Şehitlerimizin mezar anmasına katılım.
-14:00 de Ataşehir Cem Evi nde yemek.
-15:00 de Psakd Ataşehir Cem Evi nde toplanma ve yürüyüş.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir