Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Bakanlık Kürtçe oyun yasağını savundu

İçişleri Bakanı Yardımcısı İsmail Çataklı, gösterime saatler kala “kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle Bêrû tiyatro oyununun yasaklanmasını savundu.

Yönetmen Dario Fo’nun Kürtçe’ye çevrilen ve Teatra Jîyana Nû tarafından sahnelenecek olan Bêrû (Yüzsüz) gösterime saatler kala Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından “kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle yasaklandı.

Karara her kesimden tepkiler gelmeye devam ederken, İçişleri Bakanı Yardımcısı İsmail Çataklı ise twitter hesabından yasağı savundu.

Çataklı yaptığı paylaşımda, “Yeni bir yalan ve provakasyon daha. Kürtçe tiyatro elbetteki serbesttir. Ancak, PKK terör örgütünün propagandasını içeren tiyatro Kürtçe de olsa, Türkçe de olsa, Arapça da olsa müsaade edilmez. Buna izin verenlerle ilgili de gerekli yasal işlemler başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

Valilikten de aynı açıklama

Öte yandan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da sosyal medya hesabından, “Gaziosmanpaşa Kaymakamlığımız “BERU” tiyatro oyununu kürtçe dilde olduğu için değil, PKK propagandası içermesi nedeniyle yasaklamıştır. Konuyla ilgili adli süreç başlatılmıştır” paylaşımı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.