Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF: ”Alevilik Dersleri Ortaokul ve Liselerde”

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF), yeni kazanımların altına imza atarak yoluna devam ediyor.

Rheinland-Pfalz eyaleti ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu arasında varılan anlaşma kapsamında eyalette Alevilere birtakım haklar tanındı. Bu haklar arasında  Alevilik dersi de var. Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyalet hükümeti ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu arasında, 9 Nisan 2019 tarihinde imzalanan hak eşitliği anlaşmasıdan kaynaklana hakları AABF  tek tek almaya başlıdı.

Anlaşmanın imzalanarak resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte Rheinland-Pfalz eyaletinde yaşayan Alevilere haklarını  elde etmeye başladılar. Alevilik dersinin eyaletki bazı ilkokullarında okutulmasının ardından, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren, Alevilik dersi  ortaokul ve lise öğrencilerine de verilebilecek.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF), bu önemli kazanıma ilişkin bugün yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

”Alevilik Dersleri Ortaokul ve Liselerde…

Hak ve hakikat aşkına verdiğimiz hizmetlerimizin başında bilim ve eğitim çalışmalarımız gelir. Bilim ve eğitim inancımızın ve geleceğimizin teminatıdır.

AABF’miz ile Rheinland-Pfalz Eyaleti arasında 9 Nisan 2019 tarihinde imzalanan Hak Eşitliği Anlaşması ile birlikte doğan haklarımızı tek tek almaya başlıyoruz. Elde ettiğimiz en değerli haklarımızın başında gelen Alevilik Dersleri, ilkokullardan sonra gelecek eğitim öğretim yılından itibaren artık ortaokul ve lise öğrencilerine de verilebilecek.

Bununla ilgili AABF’mizden bir heyet ile Eyalet Eğitim Bakanlığı üst düzey yetkilileri arasında dün gerçekleşen toplantıyla, çalışmasına daha önceden başlanan ders müfredat programının son şekli tartışıldı ve karara bağlandı.

Rheinland-Pfalz Eyaleti’nin bütün devlet okullarının her türlü basamağında Alevilik Dersleri hiç bir engele takılmadan normal bir dersi statüsünde verilmeye başlanacak. Bütün velilerimizi çocuklarını Alevilik Dersine yazdırmalarını bekliyoruz.

Aşk ile.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir