Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Sokaklar demokrasi isteyenlere yasak, ÖSO çetelerine serbest

HDP Milletvekili Dilşat Canbaz, polisin Kadıköy’de gençlik örgütlerinin eylemine saldırmasını, Aksaray’da yürüyen “ÖSO çeteleri”ne ise müdahale edilmemesine ilişkin Soylu’nun yanıtlaması talebiyle önerge verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, 25 Ekim’de Kadıköy’de gençlik örgütlerinin eylemine yönelik polis saldırısına ilişkin Meclis’e  önerge verdi.

Canbaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle verdiği önergede,  İstanbul Kadıköy’de 25 Ekim’de Yeni Demokrat Gençlik (YDG), HDP Gençlik Meclisi, Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV-GÜÇ) ve Devrimci Öğrenci Birliği’nin (DÖB) “Faşizme karşı özgürlüğümüz için birlikte yürüyoruz” şiarıyla yapmak istediği açıklamaya polisin saldırdığını ve 61 kişinin gözaltına alındığını hatırlattı.

Canbaz, aynı gün İstanbul Aksaray’da Arapça pankartlar ve ÖSO bayrakları taşıyan yaklaşık 100 kişilik bir grubunda Fransa ve Rusya karşıtı sloganlar atarak, bir otelin girişinde bulunan bazı ülkelerin bayraklarını indirdiğini, polisin bu gruba herhangi bir müdahalede dahi bulunmadığını anımsattı.

HDP Milletvekili Canbaz, Soylu’nun şu soruları yanıtlamasını istedi:

“-İstanbul Kadıköy’de devrimci-sosyalist gençlik örgütleri tarafından düzenlenen basın açıklamasına Bakanlığınıza bağlı kolluk kuvvetleri tarafından müdahale edilmesinin ve 61 gencin gözaltına alınmasının gerekçesi nedir?

-İstanbul Fatih’te bir grup cihatçı ÖSO mensubunun düzenlemiş olduğu ve bazı işyerine zarar verdikleri eyleme, Bakanlığınıza bağlı kolluk kuvvetleri tarafından herhangi bir müdahale bulunulmamasının gerekçesi nedir? Eylem sonrası gözaltına alınan ÖSO üye ya da sempatizanı var mıdır? Eyleme katılıp hakkında adli işlem yapılan Suriyeli mülteci sayısı kaçtır?

-Fatih’te gerçekleşen ÖSO eylemiyle ilgili, Bakanlığınıza bağlı kurum ya da kurumlardan alınan herhangi bir yazılı izin mevcut mudur? ÖSO üye ve sempatizanlarının düzenlemiş oldukları eylemler Bakanlığınızın koruması altında mı gerçekleştirilmektedir?

-Aynı günde düzenlenen iki farklı eyleme, Bakanlığınıza bağlı kolluk kuvvetleri tarafından farklı muamelelerde bulunulması hakkında adli ve idari soruşturma açılan kolluk amiri veya herhangi bir kamu personeli bulunmakta mıdır?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir