Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dünya Kobanê Günü: Kobanê direnişin ortak ruhudur

HDP il ve ilçe örgütü öncülüğünde birçok kentte 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla yapılan açıklamalarda, Kobanê’nin direnişin ortak ruhu olduğu vurgulandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla birçok kentte açıklamalar yaparak, bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

İSTANBUL

HDP İstanbul İl Örgütü 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü HDP Kadıköy ilçe binası önünde gerçekleştirdiği açıklama ile kutladı. Açıklamaya HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, HDP milletvekilleri, HDP il ve ilçe örgüleri eşbaşkan ve yöneticileri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Birleşik Devrimci Parti, çok sayıda gençlik örgütü, ekoloji örgütleri ve yüzlerce yurttaş katıldı.

“Yaşasın halkların enternasyonal dayanışması” pankartı ve “Özgür Kobanê özgür dünya demektir”, “Kobanê karanlığa karşı aydınlığın zaferidir” dövizleri açan kitle sık sık, “Kobanê’de düşene dövüşene bin selam”, “Bijî berxwedana Kobanê”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Konuşmalarda İzmir’de yaşanan 6.6 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenler anılarak, dayanışma çağrıları yapıldı.

BULUT: DAİŞ ZİHNİYETİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

HDP İl Eş Başkanı Elif Bulut, DAİŞ barbarlığına karşı mücadele sonucu özgürleşen kadınlardan birinin kara çarşafını çıkardığı ve rengarenk elbisesinin göründüğü fotoğrafı hatırlatarak, “Kobane’de süren direniş Rojava devrimini güçlendirmiştir ve Rojava devrimi de bir kadın devrimidir” dedi.

Bulut, “Dünyaya karanlığın çökmesini engellemek için kadınlı, erkekli mücadele edildi. Hangi ırktan, hangi renkten olduğuna bakılmadan dünyaya örnek bir mücadelenin geliştiği Rojava devriminden kadınlar olarak ışık alıyoruz, feyz alıyoruz ve yolumuza devam ediyoruz” diye belirtti. Partilerine yönelik Kobanê bahanesiyle gerçekleştirilen operasyonlara değinen Bulut, “Saldırılara karşı tıpkı Kobanê’de olduğu gibi birleşik mücadele yürütüyoruz. Mücadelemizi büyütecek ve karanlığa asla teslim olmayacağız. IŞİD zihniyetinin yeniden doğmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

AVCI: KARDEŞÇE YAŞAMA VESİLE OLDU

HDP İl Eş Başkanı Erdal Avcı da, Kürt halkına yönelik süren katliamlara ve baskılara değinerek, Kobanê’ye yönelik saldırıda paramiliter güçlerin Esad rejimini değil bölgede büyük zulme uğrayan Kürt halkının haklı talep ve duruşunu hedef aldığını kaydetti.  Avcı, “İnsanlık dışı güçler yenilmiş ve insanlık derin bir nefes almıştır. Dünya Kobanê Günü halkların nefes aldığı, kardeşçe yaşama adına güneşin doğduğu kutlu bir gündür. Kutlu olsun. Halkların yan yana özgürce yaşamasına vesile olsun” dedi.

UĞURLU: KOBANÊ HALKLARA ESİN KAYNAĞI OLDU

Daha sonra konuşan HDK Eş Genel Sözcüsü İdil Uğurlu, Ortadoğu’da hegamonik güçlerin haritadaki sınırları değiştirmeye çalıştığına dikkat çekti. Rojava devriminin halkların yeni yaşam hayallerine esin kaynağı olduğunu söyleyen Uğurlu, “Kadınlar katledildi, tecavüze uğradı. İnsanları dehşete uğratacak şekilde yaktılar, yıktılar, yerle bir ettiler. Fakat onca desteğe ve canavarca ruha rağmen başaramadıkları bir şey vardı; halkların cesareti, direniş ruhu” diye belirtti.

Halkların birlikte mücadele ile DAİŞ’i yenilgiye uğrattığına dikkat çeken Uğurlu, “O dönemde AKP iktidarı IŞİD gibi kafa kesen, tüm dünyaya korku salmaya çalışan bir çete örgütüyle komşu olmakta beis görmedi. Tam tersine onlarla yan yana, kol kola olmaya devam etti. Fakat bu halkların iradesi AKP iktidarına geri adım attırdı. Şam’da namaz kılacağız diyen zihniyet geri adım atmak zorunda kaldı. Kobanê herkesin yüreğinde ve aklında yaşıyor ve yaşamaya devam edecek. Ve biz her zaman her yerde mücadeleye devam edecek ” diye konuştu.

ÇUBUK: DAİŞ’LE İTTİFAK YAPANLAR YENİLECEK

Devrimci Parti MYK Üyesi Burcu Gül Çubuk da DAİŞ’e karşı savaşırken yaşamını yitirenleri anarak, şöyle devam etti: “IŞİD ile ittifak yapanlar, bu ittifakla Ortadoğu’da hegemonya kuracaklarını düşünenler, halka zulüm yapanlar, halkları savaş bataklığına çekenler, kadınların, çocukların köleleştirilmesine, insanların diri diri yakılmasına, LGBTİ’lerin çatılardan atılmasına ortak olanlar unutmasın ki yenilecekler.”

İLDAN: TOPLUMSAL ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR DEVRİM

ESP İstanbul İl Eş Başkanı Hüseyin İldan, Kobanê direnişinin aynı zamanda emperyalist sömürgeci ve faşist devletlerin saldırıları karşısında toplumsal özgürlükçü bir kadın devrimini açığa çıkardığını kaydetti. İldan, “Başta işçi sınıfı ve Kürt halkı olmak üzere söz veriyoruz; faşizmi yeneceğiz, mutlaka biz kazanacağız” diye vurguladı.

KENANOĞLU: KARANLIĞA KARŞI AYDINLIĞIN ZAFERİ

Son olarak söz alan HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu ise, Kobanê’nin halkların yeni yaşam iradesinin hayata konulduğu ve tüm Ortadoğu’ya örnek olacak bir yapılanmanın müjdesini verdiği için IŞİD ve onu destekleyenlerinin hedefi olduğunu dile belirterek, “Hesap edemedikleri şey ortak mücadele ve halkların dayanışmasıydı. Kobanê karanlığa karşı aydınlığın yüzüdür. Kadınların, gençlerin zaferidir. O nedenle Kobanê gününün hepimiz için kutlu olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Erdoğan’ın “Kobane düştü, düşecek” sözlerini hatırlatan Kenanoğlu, “O gün hevesi kursaklarında kalanlar bugün hıncını HDP’den çıkarmaya çalışıyorlar. HDP’nin de Türkiye ve Ortadoğu açısından bir anlamı vardır. HDP’ye saldırılar IŞİD’in Kobanê’ye saldırılarından farklı değildir. HDP umudun adıdır. Bu nedenle kutladığımız, mazlumların zulme karşı başkaldırısıdır” ifadelerini kutladı.

Kutlama, sloganlar eşliğinde son buldu.

URFA 
Partinin Urfa İl Örgütü, Suruç’un Kobanê sınırında bulunan Etmanek Parkı’nda açıklama yapmak istedi. Ancak açıklama valilik tarafından alınan yasaklama kararı gerekçesiyle engellendi. Engelleme üzerine aralarında HDP Milletvekili Ayşe Sürücü’nün de bulunduğu partililer ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, partinin Suruç İlçe Örgütü binasında açıklama yaptı.
Engellemeye tepki gösteren HDP Suruç İlçe Eşbaşkanı Mehmet Koşti, “Kobanê’de dünyanın en güzel kadınları, dünyanın en çirkin erkeklerine karşı zafer kazanmıştır” dedi.
HDP’li vekil Ayşe Sürücü, Kobanê’de DAİŞ’e karşı mücadelede yaşamını yitirenleri anarak, “6 yıl önce DAİŞ saldırılarına karşı Kobanê’de 11 bin şehit verildi. Başta kadınlar olmak üzere, Kobanê halkı direnişi ile tarihi yeniden yazdılar. Suruç’tan bu zaferi bir kez daha selamlıyoruz. DAİŞ’e karşı direnen Kürt halkı, barışın teminatı olduğunu göstermiştir. Kobanê’de inşa edilen yaşama kimsenin müdahale hakkı yok. Kobanê halkı kendi geleceğini belirlemede özgürdür” diye konuştu.
ADANA
Adana’da partinin il binasında açıklama yapıldı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada konuşan HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kobanê düştü düşecek” ifadesini hatırlattı. Tural, “Kobanê; kadın iradesi olan Arin Mirkan’dır, Kobanê enternasyonal dayanışma olan Rıfat (Horoz) amcadır, Nejat Suphi Ağırnaslı’dır, Kader Ortakkaya’ dur, Aziz Güler’dir ve nice enternasyonal direnişinin ortak ruhudur” ifadelerini kullandı.
Dünya Kobanê Günü dolayısıyla HDP Adana Kadın Meclisi ve TJA tarafından HDP Seyhan İlçe Örgütü binasında sinevizyon gösterimi yapıldı.
KONYA 
Konya’da HDP İl Örgütü, açıklama yaptı. Partinin Konya İl Eşbaşkanı Gıyasetin Almaz, “Hiçbir saldırı ve karalama bu gerçeği karartmayacak, güneşi balçıkla sıvamak isteyenlerin yarın tarih karşısında hiçbir hükmü kalmayacaktır” dedi.
MARDİN 
Partinin Mardin İl Örgütü de HDP Sözcüsü Ebru Günay’ın katılımıyla il binasında açıklama yaptı. Günay, Kürtler ve dostlarının entarnasyonel dayanışma göstererek, Rojava’da bir devrim gerçekleştiğini söyledi. Rojava devriminin dünyaya umut olduğunu vurgulayan Günay, karanlığa karşı mücadelelerini sürdürdüklerini kaydetti.
ŞIRNAK
Bu kapsamda Cizre İlçe Örgütü binasında etkinlik düzenlendi. Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, TJA aktivistleri ve partililer katıldığı etkinlikte, “Kobane ruhu ile faşizm yenilecek” yazılı pankart açıldı. HDP’li vekil Nuran İmir, “Kürt halkı Kobanê’de insanlığın onuru için mücadele etti. Kobanê devrimi insanlık, kadın ve enternasyonalistlerin devrimidir. Var olduğumuz sürece bu değerlerimizi koruyacağız. Mücadelemizi büyüteceğiz. Daha söyleyecek sözümüz var ve bitmedi. Sadece 1 Kasımlar da değil, her gün Kobanê ruhu ile mücadele etmeye edeceğiz” şeklinde konuştu.
VAN 
Van’da da partinin il binasında açıklaması yapıldı. Açıklamada, “Bijî şoreşa Rojava” yazılı pankart açıldı. HDP İpekyolu İlçe Eşbaşkanı Tuncer Sağınç, IŞİD çetelerinin Kobanê’de aldıkları yenilgi ile adım adım gerilemeye başladığını ifade ederek, “Karanlığa ve gericiliğe karşı özgürlüğün ve aydınlığın zaferini simgeleyen Kobanê direnişi, Kürt halkının insanlık değerleri için büyük bedeller ödediği bir savaş olarak tarihe geçmiştir” dedi.
IĞDIR
HDP Iğdır İl Örgütü ise parti binası önünde yaptıkları açıklamayla Dünya Kobanê Günü’nü kutladı. HDP Iğdır İl Yöneticisi Tarzan Güner, şunları söyledi: “Kobanê, tüm dünyada, barbarlığa karşı insanlığın, tank, toplara karşı insan iradesinin unutulmayacak simgesidir. Bu direniş, 21. yüzyılda barbarları ve onların arkasındaki tüm güçleri yenilgiye uğratan direniş olarak tarihteki yerini almıştır. Hiçbir saldırı ve karalama bu gerçeği karartmayacak, güneşi balçıkla sıvamak isteyenlerin, yarın tarih karşısında hiçbir hükmü kalmayacaktır.”
ANKARA
Ankara’da da parti binasında açıklama yapıldı. HDP Ankara İl Eşbaşkanı Vezir Coşkun Parlak, DAİŞ’in küresel ve bölgesel güçlerin desteğiyle kadınlardan, çocuklardan oluşan binlerce sivili katlettiğini belirterek, “Bu karanlık güç, 2014 yılının sonbaharında Kobanê’de, Kürt halkının ve onların dostlarının direnişine çarptı. IŞİD’in tank, top ve her türlü ağır silahına karşı, Kobanê halkı bedenini iradesi ile bütünleştirerek, amansız bir direnişe tutuştu. Dünyadaki tüm demokrasi ve özgürlük yanlısı kesimler, Kürtlerin Kobanê direnişinin önünde saygıyla eğildi” ifadelerini kullandı.
DİYARBAKIR 
Partinin Yenişehir İlçe Örgütü binası önünde açıklama yapıldı. HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Kobanê’nin bir sembol kent olması dışında tarihsel olarak çok önemli bir kırılma, dönüm noktası olduğunu, Kürtler ile Türkler arasındaki bağın Ortadoğu’da yeniden demokratik, barışçıl, eşit bir şekilde organize edilebilmesi için bir fırsat sunduğu söyledi. Özsoy, o dönemde insanların tek beklentilerinin dönemin Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın meseleye dahil olmaları, Kobanê’de kıyımın katliamın önüne geçilmesini istediklerini dile getirdi.
Saldırılar sırasında Kobanê eylemlerinin başladığını anımsatan Özsoy, bu eylemler sırasında 43 kişinin yaşamını belirterek, “Yasin Börü dışında kameralar önünde 42 kişi öldü, kameralar önünde linçler gerçekleşti, yüzü teşhis edilen var, ama bu ülkede 43 ile 53 arası ölüm oldu. Şu ana kadar soruşturması yapılan ve mahkemesi yapılan bir buçuk dava var.  Sanki o diğer kişiler insan değilmiş gibi. Hukuk işlemiyor, sadece varsa yoksa Yasin Börü, diğerlerinin de kanı kırmızı, diğerlerinin de annesinin gözyaşları tuzludur” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kobanê’ye yönelik operasyon sinyallerine değinen Özsoy, Özsoy, şöyle konuştu: “Kobanê’ye saldırabilir, DAİŞ’in yapmak isteyip bitiremediğini Erdoğan yapmak isteyebilir, ancak değişmeyecek bir gerçeklik var; Kobanê bir kere tarihe geçti. Tarihin akışını değiştiremeyeceksiniz.”
Lice’de partinin İlçe Örgütü önünde açıklama yapıldı. HDP İlçe Eşbakanı Burhan Erol, IŞİD’in 2014 yılında,  küresel ve bölgesel güçlerin de desteği ile kadın, çocuk, sivil demeden on binlerce kişiyi katlettiğini, ancak bu karanlık gücün 2014 yılının sonbaharında Kobanê’de Kürt halkının ve Kürtlerin dostlarının direnişine çarptığını söyledi.
DERSİM VE ELAZIĞ
Dersim ve Elazığ da ise panel düzenlendi. HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’in katılımıyla ilk olarak Dersim’de, daha sonra Elazığ’da panel düzenlendi. Özgüneş, Dersim panelinde yaptığı konuşmada, Kürtleri ve diğer halkları yok etme planlarının 100 yıldır devam ettiğine dikkat çekerek, “‘İktidarımızı sağlamlaştırırsak, suni bir İslam’ı yaygınlaştırırsak, Ortadoğu’da yine Osmanlı’yı hakim kılabiliriz’ düşüncesi hakimdi. Kürt özgürlük hareketi böyle bir şeyi kabul etmedi. Tekrar insanı insan yapma devrim başladığı için devlet saldırısını büyüttü. Kadın kurtuluş ideolojisi doğrultusunda büyüyen ve büyüyecek olan bir devrim var. Bu yüzden Kobanê’ye acımasızca saldırılıyor. 3’üncü yol dediğimiz mesele budur. Bunun mücadelesi her gün büyüyerek devam ediyor” diye konuştu.
BİNGÖL
HDP Bingöl İl Örgütü, parti binası önünde açıklama yaptı. “1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlu olsun” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, “Biji berxwedana Kobanê” sloganı atıldı. HDP İl Eşbaşkanı Veysel Kaya, Kobanê’nin, tüm dünyada barbarlığa karşı insanlığın, tank, toplara karşı insan iradesinin unutulmayacak simgesi olduğunu vurguladı. Açıklamanın ardından parti binasında panel düzenledi. Panele Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Başkanı Keskin Bayındır ve HDP Parti Meclis (PM) Üyesi Murat Aydın panelist olarak katıldı.
‘MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Dünya Kobanê Günü’nün önemine değinerek, Kürt ve dünya halklarının tarihine özgürlük dolu bir gün olarak geçtiğini söyledi. Bu günü inşa eden, emek veren, yaşamını yitirenlere minnettar olduklarını dile getiren Bayındır, bu süreçte Kürt kentlerine IŞİD’den farkı olmayan saldırılara maruz kalındığını ifade ederek, “Nerede olursak olalım, direnişten, yaşamımızı savunmaktan, mücadeleden vazgeçmedik. Vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
SİİRT 
Siirt’te partinin il binası önünde yapılan açıklamada konuşan HDP Siirt Milletvekilli Sıdık Taş, insanlık tarihin en önemli direnişlerinden birinin Kobanê direnişi olduğunu belirterek, “Kürdün, insanlığın önünde, insanlık adına, son vahşet çağının barbar koyu karanlığına karşı direndiği gündür. Dünya Kobanê Günü kutlu olsun” dedi.

MERSİN

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA), 1Kasım Dünya Kobane Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi. HDP il binası önünde düzenlenen etkinliğe HDK, HDP üyeleri ve HDP Milletvekili Rıdvan Turan katıldı.

Burada konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Alış, verilen mücadeleye vurgu yaparak,  “Bu karanlık güç, 2014 yılının sonbaharında Kobanê’de Kürt halkının ve onların dostlarının direnişine çarptı. IŞİD’in tank, top ve her türlü ağır silahına karşı, Kobanê halkı bedenini iradesi ile bütünleştirerek amansız bir direnişe tutuştu. Dünyadaki tüm demokrasi ve özgürlük yanlısı kesimler, Kürtlerin Kobanê direnişinin önünde saygıyla eğildi” dedi.

‘HEVESLERİ KURSAKLARINDA KALDI’

“Kobanê düştü düşecek” diyenlerin heveslerinin kursaklarında kaldığını dile getiren Alış, “Durdurulamaz denilen IŞİD çeteleri, Kobanê’de bozguna uğratılırken, hem Ortadoğu için hem de tüm dünya için aydınlığın, insan olma onurunun ışığı Kobanê’de yakıldı. Ve IŞİD çeteleri Kobanê’de aldıkları yenilgi ile adım adım gerilemeye ve yenilmeye başladı. Bu yenilgi devam ediyor. Kötülüğün ve barbarlığın önündeki barikat olan Kobanê ruhu dünya halklarının biricik umudu olmaya devam ediyor. Kobanê; kadın iradesi olan Arin Mirkan’dır, Kobane enternasyonal dayanışma olan Rıfat (Horoz) amcadır, Nejat Suphi Ağırnaslı’dır, Kader Ortakaya’dır, Aziz Güler’dir ve nice enternasyonal direnişçinin ortak ruhudur” diye konuştu.

Konuşmalarında ardından Kobane direnişinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir