Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Madımak Oteli’nde katledilen Carina Cuanna için soru önergesi

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta düzenlene Pir Sultan Abdal’ı Anma etkinliğine katılanların kaldığı  Madımak Oteli’nde 32 arkadaşıyla birlikte yakılarak katledilen Hollanda vatandaşı Carina Cuanna için TBMM’ne soru önergesi verdi. Kaya,  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması için veridiği soru önergede, “Carina Cuanna’nın katledilmesine ilişkin Hollanda hükümetine bildirim yapılmış mıdır” diye sordu.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, soru önergesinde şunları belirtti:

“2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal şenlikleri için Sivas’a gelen aralarında Aziz Nesin, Metin Altıok,  Hasret Gültekin, Asım Bezirci ve Nesimi Çimen de bulunduğu 33 aydın, yazar, sanatçı, çocuk kaldıkları Madımak otelinde yakılarak katledilmişti. Katledilenler arasında Hollanda Vatandaşı Carina Cuanna da vardı. “Sivas Davası” olarak tarihe geçen Mahkeme sonucunda 22 sanık 15’er yıl 3 sanık 10’ar yıl 54 sanık 3’e yıl, 6 sanık 2’şer yıl hapisle cezalandırıldı. Yargılananlardan 37’si ise beraat etti.
Yargıtay DGM kararı bozdu ve sanıklar yeniden yargılandı. 1998’de onaylanan yeni kararda 33 sanık idam, 14 sanık ise 15 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Ancak idam cezaları usul noksanlıkları nedeniyle bozuldu. Usul eksiklikleri giderildikten sonra 2000 yılında yeniden idam cezasına çarptırılan 33 sanık 2002’de idam cezasının kaldırılması ile müebbet hapse mahkûm oldu. Gerçekleşen tahliyeler ile hapisteki kişi sayısı 33’e düştü.
Sivas Katliamı’nın kilit isimlerinden 8 sanık ise 1997’deki bozma kararı sonrasında firar etti. Firar eden ve hala hayatta olan sanıklarla ilgili olarak yargılama Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 2014/ 167 E sayılı dosya ile devam etmektedir.”

 CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu’nun yanıtlaması için şu soruları sordu:

1-Carina Cuanna’nın katledilmesine ilişkin Hollanda hükümetine bildirim yapılmış mıdır?

2-Hollanda hükümetine bildirim yapılmışsa yanıt ne olmuştur?

3- Carina Cuanna  için davaya katılma veya davayı takip etme iradesi Hollanda Hükümeti’nden gelmediyse, Bakanlığımızın davaya taraf olma talebi olmuş mudur? Avukat tayin edilmiş midir?

4-Firari sanıklarla ilgili Almanya dışında Avrupa birliği serbest dolaşım hakkı, diğer hak ve yasalar çerçevesinde Hollanda hükümetinden bir talepte bulunulmuş mudur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir