Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

”15 Kasım Pazar saat 19.37 ‘de Kadıköy Rıhtım’da buluşalım”

Bundan 83 yıl önce idam edilen Seyit Rıza ve arkadaşları İstanbul‘da anılıyor. Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) tarafından anmaya ilişkin yaptılan yazılı açıklmada, anmanın 15 Kasım Pazar  günü saat 19.37 ‘de Kadıköy Rıhtım’da düzenleneceği belirtildi.

Dersim’in önde gelenlerinden ve seyitlerinden  Seyd Rıza, Wusênê Seydi, Aliye Mirzê Sili, Hesen Ağa, Findik Ağa, Resik Uşen ve Hesenê Ivraimê bundan tam 83 yıl önce Ankara’dan özel görevle gönderilen İhsan Sabri Çağlayangil’in denetiminde yapılan yasadışı bir mahkemenin verdiği huku dışı karar doğrultusundan  Elazığ‘ın Buğday Meydanı’nda idam edildiler.

“1937/38 yıllarında Dersim’de yaşanan katliamın izlerini travmalarla hala taşımakta ve yaşamakta olan biz Dersimlileri ve Dersim dostlarını anmamıza bekliyoruz” ifadelerinin yer aldığı Dersim Dernekleri Federasyonu‘nun yazıl açıklamasının devamında, şunlar kaydedildi:

“Bundan seksen üç yıl önce 14/15 Kasım 1937’de Dersim’in önde gelenleri, seyitleri, Seyd Rıza, Wusênê Seydi, Aliye Mirzê Sili, Hesen Ağa, Findik Ağa, Resik Uşen ve Hesenê Ivraimê, Ankara’dan özel görevle gönderilen İhsan Sabri Çağlayangil’in denetiminde yapılan yasadışı bir mahkeme neticesinde Elazığ Buğday Meydanı’nda infaz edilmişlerdi.

İdam edildiğinde Seyit Rıza yetmiş beş yaşın üzerindeydi ve yine hileli mahkeme kararı ile yaşı küçültülerek idam edilmişti. 1937/1938, Dersim halkına yönelik baskı ve asimilasyon politikalarının toptan bir imha haline dönüşme tarihidir. 15 Kasım 1937 tarihinde Dersim’in önde gelenleri, seyitleri idam edildi. İdam edilenlerin mezar yerleri hala belli değil ve yakınları seksen iki yıldır seyitlerinin mezar yerlerini arıyorlar.

Tarihi hatırlamanın ve katledilenlerin anıları önünde saygıyla eğilmenin, ülkemizde kitlesel katliamların engellenmesi; insan haklarına saygılı, barışı sağlamış demokratik bir toplumun kurulabilmesi için çok önemli olduğuna inanıyoruz.‘‘

” BİR MUM DA SEN YAK! ”

Anmaya katılım çağrısı yapılan açıklamada, idam edilenlerin anısına duyarlı insanların bulundukları  yerde mum yakılmaları için çağrısıdayapıldı: “İnsanlığın bu kara lekesinin aydınlatılması için bir mum da sen yak şiarı ile DEDEF olarak 15 Kasım Pazar saat 19.37 ‘de Kadıköy Rıhtım’da buluşuyoruz.

1937/38 yıllarında Dersim’de yaşanan katliamın izlerini travmalarla hala taşımakta ve yaşamakta olan biz Dersimlileri ve Dersim dostlarını anmamıza bekliyoruz.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir