Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DİRENİŞ ÇADIRLARINI YÜKLENİP İZMİR`DE CAN KURTARMAYA GİDEN SOMA`LI MADENCİLERİ SELAMLIYORUZ

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Direnişteki Somalı maden işçilerinin deneyimli madencilerden bir ekip oluşturarak deprem nedeniyle yıkımın yaşandığı  İzmir’e giderek arama kurtarma çalışmalarına destek vermelerini selamladı.

Kıdem tazminatı ve ücretlerini alamadıkları için Soma’dan Ankara’ya doğru yürüyüşe geçen ama jandarma tarafından önleri kesilen Somalı maden işçilerinin bu örnek dayanışmlarına ilişkin

AABK’nin,‘‘ Direniş çadırlarını yüklenip İzmir’de can kurtarmaya giden Soma’lı madencileri selamlaıyoruz‘‘ başlıklı yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

”6 yıldır tazminat haklarını alabilmek için eylemler yapan Soma madencileri, AKP iktidarının önlerine çıkarttığı her barikatı yıka yıka ülkenin bu karanlık günlerini aydınlatan ışık oldular.

Maden faciasında yüzlercesi hayatını kaybetti. Onlarca madenci ya gözlerini, ya ayaklarını kaybetti. Yüzlerce çocuk babasız bir yaşama mahkum edildi. Mahkeme yoluyla kazandıkları tazminat hakları türlü oyunlar ile ödenmedi.

Kesintisiz bir yıldır meydanlarda, yollarda eylemlerini sürdürüyorlar. Tüm bunlar yetmezmiş gibi birde sarı sendika engeli çıkartıldı. 2018 yılında tüm yasal engellere rağmen „Bağımsız Maden-iş Sendikası“ kurarak bu engeli de aşmayı bildiler.

Sevgili Canlar,

Tüm ülkede olduğu gibi Bakırçay havzasında tarım ve hayvancılık bitirildi. Tarımcılık yapamaz hale gelen bölgenin alevi, çepni, tahtacı, sünni yoksul köylüleri, aç kalmamak için mecburen özelleştirilen Soma maden ocaklarında çalışmaya başladılar. Köylülerin yoksulluğunu kullanan AKP ve onun işbirlikçi maden patronları, hiçbir güvenliğin olmadığı, sosyal hakların olmadığı koşullarda işçileri ölümle yüzyüze bıraktı.

Hak arama mücadelesi verirken, AKP iktidarı ve onun yandaş medyası tarafından „bozguncu“ ilan edilen, İzmir depremini duyar duymaz, kendi sorunlarını bırakarak, direniş çadırlarını yüklenip can kurtarmaya gittiklerinde „vatansever-kahraman“ ilan edilen Soma Maden emekçileri, bu ülkenin yüzakıdır.

Son günlerde yürüyüşleri polis ve jandarma saldırısı ile engelleniyor. Kırkağaç çamlığındaki direniş çadırlarında, çevre esnafın getirdiği yemekler ile karınlarını doyurup, eylemlerine devam ediyorlar.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak, AKP iktidarına buradan sesleniyoruz. Barikatları kaldırın. Bunca zulmü reva gördügünüz, iki koldan Ankara`ya yürüyüş yapan, Soma ve Ermenek Madencilerinin tazminat haklarını derhal ödeyin.

Onlar; göçük altından çıkarıldığında ambulans sedyesi kirlenmesin diye “çizmelerimi çıkartayım mı?” diyecek kadar mütevazi, önlerine barikat kuranlara da „Öylemi Alay Komutanı. Sizden korkmuyoruz, kaldırın barikatları!“ diyecek kadar da cesurdurlar.

Biz AABK olarak, ülkemizin bu karanlık günlerini, hak arama mücadeleleri ile aydınlatan Soma ve Ermenek Madencilerini selamlıyoruz.

Tüm canlarımızı, maden emekçileri ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Aşk ile…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir