Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ebru ve Barkın Timtik’e Ludovic Trarieux İnsan Hakları Ödülü

Avrupa Barolar Birliği Konseyi, 2020 yılı İnsan Hakları Ödülü’ne adil yargılanma talebiyle girdiği ölüm orucunda yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik ile tutukluluğu süren kardeşi avukat Barkın Timtik ve hapiste tutulan yedi Mısırlı avukat da layık görüldü.

Ludovic Trarieux İnsan Hakları Ödülü, ilk kez Nelson Mandela’ya verilemişti. Online gerçekleşen ödül töreninde ödülü, Timtik adına birlikte ölüm orucunda bulunduğu Avukat Aytaç Ünsal aldı.

 ‘EBRU MÜCADELEDE YAŞIYOR’

Töreninde konuşan Avukat Aytaç Ünsal, “Ebru çok iyi bir avukattı. Ebru meslektaşımdı ve arkadaşımdı. Ölüm orucunda aylar süren uzun bir yolculuğu da birlikte katettik. Açlığı paylaştık. Fakat açlığımız yiyeceklere değildi. Biz adalete açtık. Ölüm orucunun sonunda Ebru’yu fiziki olarak kaybettik. Fakat altını çizmek istiyorum Ebru bugün burada. Şu an benimle. Ve her zaman halkların adil yargılanma hakkı ve adalet mücadelesinde yaşayacak” dedi.

Ünsal, konuşmasına şöyle devam etti: “Bildiğiniz gibi halkların temel hakları ve adil yargılanma hakları saldırı altında. Hem de sadece Türkiye’de değil tüm dünyada durum böyle. Avukatlığın temeli, özü ise hak savunuculuğudur. Bütün kanuni yolların kapandığı yerde halkı ve haklarımızı savunmaya devam etmektir. Ebru hepimize bunu gösterdi. O, bu ideallere sahip avukatların pratiğinde yaşamaya devam edecek. Bizimle dayanışma da gösterdiğiniz emekleriniz ve bu özel ödül için teşekkür ederim.”

NE OLMUŞTU?

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucu direnişi yapan avukatlardan Ebru Timtik, 27 Ağustos’ta, ölüm orucunun 238. gününde İstanbul’da Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Ölüm orucu yapan Aytaç Ünsal ise Yargıtay’ın adli kontrolle tahliyesine karar vermesinin ardından 4 Eylül’de ölüm orucunu sonlandırıp bağımsız hekimlerce yapılacak tedaviyi kabul etti.

Ünsal’ın tedavisi, Armutlu’da Direniş Evi’nde doktorların kontrolünde sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir