Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırı davası ertelendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyete saldırı davasında “görevsizlik” talebi reddedildi. Mahkeme 1 Mart 2021 tarihine ertelendi.

‘SALDIRMAK İSTESEM VURURDUM’
Devam eden duruşmada sanık Mutlu Bedava, “Bu iddianameyi kabul etmiyorum. Bu olayda alakam yokken içine girdim. Babam ve küçük kardeşim vardı, onlara bakmak için gittim. Kılıçdaroğlu’na bir iki metre yakındım, saldırmak istesem zaten vururdum. Ben oradakileri sakinleştirdim” dedi.

İfadesi alınan sanık Salih Çataltepe, “Evin önünde, merdiven altındaydım. Şerefsiz diye bağırdım. Askere gideceğim, başıma bir iş gelir diye çok yaklaşmadım” diye konuştu.

‘KILIÇDAROĞLU ADINA SES KAYDIM VARSA CEZAYA RAZIYIM’

Sanık Sevim Gölyeri, kamera kayıtlarında yer alan “Vatan haini çıksın, çıksın şerefsiz. Yakın o evi” sözlerine karşı “Benim Kılıçdaroğlu adına ses kaydım varsa cezaya razıyım. Ben değil Rahim Doruk’un annesi söyledi. Ben yeter anaları yaktığınız dedim. Kılıçdaroğlu’na söylemedim, dağdaki teröristleri yakın, öldürün demek suçsa cezama razıyım” diyerek, kendini savundu.

Sanıklardan Yakup Karakoç, hakkında verilen yurtdışı yasağı nedeniyle “umreye” gidemediğini söyledi. Karakoç’un iddianamede Kılıçdaroğlu’na gübre attığı yer almıştı. Karakoç, Kılıçdaroğlu’na yönelik fiili ve sözleri olmadığını, gübre atmadığını savundu.

CHP aracına taş atan sanıklardan Yunus Cansız ise, arabayı durdurmak için küçük taş attığını iddia etti.

JANDARMA ŞİKAYETÇİ OLMADI

Mağdur sıfatıyla dinlenen jandarma Remzi Kaygusuz, “Şikayetçi değilim. Engelleme yaparken kafama baston geldi” dedi.

GÖREVSİZLİK TALEP ETTİ

Mahkeme heyetinden dosyaya ilişkin görevsizlik talebinde bulunan Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, “Sivas’taki yakma eylemi sonucunda insanların diri diri yakıldığı hepinizin malumudur. Nitekim Madımak’ta de yakın sözünden sonra olay gerçekleşmiştir. Çubuk’taki olayda da aynı kapsamda eğitim seviyesi düşük ve kışkırtmaya müsait insanlarla genel başkana saldırıda bulunuldu. Dosya ağır ceza mahkemesine girmektedir. İlgili sanıkların adam öldürme mi yoksa yaralama kastı mı olduğunun değerlendirmesi asliye ceza mahkemesinin sorumluluğu olmayacaktır.”

Çelik, taleplerinin karşılanmaması durumunda olayın aydınlatılması için Jandarma Genel Müdürlüğü’nden cenazede olay çıkması ihtimaline yönelik hazırlanması gereken planların istenilmesini talep etti. İddia makamı mütalaasında görevsizlik talebinin reddini, adli kontrol hükümlerinin devam etmesini istedi.

Kararını veren mahkeme heyeti görevsizlik talebinin reddine karar vererek, sanıkların adli kontrollerinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşmayı 1 Mart 2021’e erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir