Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

TMMOB: Kanal İstanbul iptal edilsin

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ile Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Kanal İstanbul ile ilgili açıklama yaptı.

Maden Mühendisleri Odası İstanbul Genel Sekreteri Erşat Akyazılı, Kanal İstanbul için baz aldıkları üç kriter olduğunu belirterek, bunların “Bilim ve tekniğe, doğa ve çevreye, toplum ve insana uygunluk kriterleri. Bu üç kriter olmadan bizim onaylamamız mümkün değil” dedi. Projeye dair kamuoyunu doğru bilgilendirmeye devam edeceklerini aktaran Akyazılı şunları söyledi: “Ya İstanbul ya kanal diyoruz. Belirli çıkar grupları ‘kanal’ diyor, toplumdan yana olanlar ‘İstanbul’ diyor. Çıkar grupları kendi çıkarları uğruna toplumu tehlikeye atmaktan çekinmiyor.”

Açıklamada projenin sadece kazı, nakliye ve depolama aşamasında 75 milyar lira gerektiği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2021 yılı toplam bütçesinin 28 milyar TL olduğu belirtildi.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu üyesi Cevahir Efe Akçelik, iktidarın Kanal İstanbul’un hukuki sürecine müdahale ettiğini belirterek projeye karşı beş farklı dava açtıklarını hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir