Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kadınlarının mücadelesi ile Kadıncık Ana Türbesi yeniden hayat buldu

Avrupa ve Türkiye’deki örgütlü Alevi kadınlarının etkili mücadelesiyle TC Kültür Bakanlığı tarafından yapılan restorasyon çalışmaları sonucundan Kadıncık Ana Türbesi yeniden hayat buldu.

Fransa Alevi Kadınlar Birliği, Kadıncık Ana Türbesi‘nin restorasyon çalışmalarında sona gelindiğine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

‘‘Fransa Alevi Kadınlar Birliğimiz kuruluş aşamasında hedeflediği projelerinden biri olan ve ilerleyen süreçte Avrupa Alevi Kadınlar Birliğimizinde devreye girmesiyle yapılan yoğun diplomatik girişimler sonucunda, biz Aleviler için inanç merkezlerimizin başında yer alan Hace Bektaş-ı Veli dergahımızda bulunan « Kadıncık Ana » Dergahı restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Yapım aşamasına kadar bir çok bürokratik engelle karşılaşılmasına rağmen yılmadan, yorulmadan çabalarımız meyvesini verdi. Yıllardır atıl halde bulunan, adeta görmezden gelinen bu kültür mirası, yapı Alevi Kadın talipleri tarafından hakettiği değeri buldu !

Bizler için en önemli detay olan, bu tarihsel ve inançsal merkezin tarihsel dokusu zarar görmeden onarılmasıydı. Hacı Bektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok ‘unda alakadar olmasıyla titiz bir çalışma yürütüldü. Şu an itibariyle dergahın iç işleri, boyama ve müştemilat, bahçe duvarları bitmiş durumda olup sadece bahçenin yeşil yapılandırılması ve temizliği kalmıştır.

Fransa Alevi Kadınlar Birliğimizin Başkanı ve AAKB 2.Başkanı olan Sultan ŞAHİN, gelişmeleri yerinde takip etmek üzere Kadıncık Ana Dergahımıza gitmiş ve Başkan Altıok’tan bilgiler almıştır. Yaklaşan günler içerisinde Dergahımız kapılarını ziyaretçilerine açacaktır.

Bu vesileyle hizmet veren, bu projenin hakettiği şekilde sonlandırılması için çaba sarfeden cümle canlara Aşk Ola.

Alevi değerlerimizi, inancımızı ilelebet savunmaya, korumaya, geleceğe aktarmak için çalışmaya devam edeceğiz ! ‘‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir