Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP Milletvekili Zeynel Özen, ‘Neden Alevi yerleşkelerine yoğun maden ocağı ve HES yapılıyor?’

Özen, söz konusu maden ocağının icraata geçmesi durumunda ilçede kalan son ormanlık alanın da kesileceğini belirterek, bölgenin en önemli geçim kaynağını olan hayvansal üretimin de yok olacağına vurguladı.

Nurhak’taki maden ocakları ve HES’lerin ilçeyi yaşanamaz hale getirdiğini kaydeden Özen, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı ile ruhsat alınmasını ise ‘başlı başına bir skandal’ ifadeleriyle tepki gösterdi.

Özen, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soruları yöneltti:

■ Kahramanmaraş’ta Nurhak başta olmak üzere özellikle Alevilerin yaşadığı yerlere yoğun maden ocakları ve HES’ler yapılmasının amacı nedir?
■ Maden Ocaklarının kontrolsüz bir şekilde özellikle bir bölgede bu kadar yoğun oranlarda inşa edilmesinin doğaya vereceği zarar neden dikkate alınmamaktadır?
■ Bölgede hayvancılık yapan halkın temel geçim kaynakları için olmazsa olmaz olan meraların yok edilmesi ile ilçe halkının yaşayacağı geçim sıkıntısının telafisi olacak mıdır?
■ Maden ocağının inşası için gerekli ÇED raporlarının şaibelerine dair herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?
■ Yanlış bilgilendirmeler sonucu ‘ÇED raporu gerekli değildir’ kararının çıkmasını sağlayan yetkililer ve sorumlular kimlerdir? Ve bu kişiler hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir