Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Edremit Demokrasi Platforumu: Salgının ve krizin yükünü kabul etmeyeceğiz!

Krizin ve salgının bütün yükünü işçi sınıfına ve emekçilere yüklemek isteyen hükmet, işçi ve emekçilerin örgütlü güçlerine yönelik baskı ve sindirme politikalarına hız verdi.

Barolara, Odalara, Tabipler  Birliğine, muhalif siyasi partilere, gazetecilere, demokratik kitle örgütlerine, inanç örgütlerine yönelik baskı, sindirme, gözaltı, tutuklama saldırılarına her geçen gün bir yenisi eklenmektedir.

Altı milyon seçmenin oyunu alan, Türkiye’nin üçüncü büyük siyasi partisinin kazandığı belediyelerin neredeyse hepsine kayyum atanıyor, milletvekilleri hakkında fezlekeler düzenleniyor, seçilmiş belediye eş başkanları, politikacılar, parti genel başkanları uyduruk gerekçelerle anayasa ve yasalar ayaklar altına alınarak tutuklanıp yıllarca hapsediyor.

Şimdi sıra emek örgütlerine ve sendikalara geldi.

Tüm Emekli Sen kapatılırken,

DİSK Emekli Sen’e kapatma davası açılmıştır.

İçerde ve dışarda sıkışan ve giderek kan kaybeden tek adam tek parti  rejimi yalnızlaşan bir dış  politika ile, içerde milliyetçi, ırkçı söylem ve mafyatik yöntemlerle toplumun diri güçlerine gözdağı verme,sindirme politikası izliyor.

Son günlerde Edremit Eğitim-sen ve Kesk üyelerine yönelik gözaltılar ve keyfi soruşturmalar bu baskıların devamı niteliğindedir. Savcılığa çıkarılan eğitim emekçileri ve emekli kamu emekçilerine sorulan sorular anayasal ve yasal hakların ayaklar altına alındığının göstergesi gibidir.

1 Mayıs, 8 Mart , Soma katliamını protesto, sendikal eylem ve etkinliklerden çekilen fotoğraflar gösterilerek bunlara katılıp katılmadığı sorulmuştur.

Başka bir öğretmenimize İstiklal marşına katılıp katılmadığı gibi sorular yöneltilmiştir.

Yaklaşık 5-8 yıl önce gerçekleşen yasal demokratik eylemlere ilişkin bugün sorulan sorular soruşturma ve baskıların keyfiliğinin göstergesidir.

Emek, barış ve demokrasi mücadelesinin öncülerinden olan kamu emekçilerine yönelik keyfi soruşturma ve gözaltılar kabul edilemez. Kamu emekçileri sendikaları kurulduğu 90’lı yıllardan bugüne “hak verilmez, alınır” şiarıyla mücadele etmiş ve egemenlerin her türlü saldırılarını boşa çıkarmayı bilmiştir.

Emekçilerin mücadeleci güçlerini bu baskılarla sindirebileceklerini düşünen AKP saray rejimi fena halde yanılmaktadır. Emekçilerin kriz ve salgından kaynaklı taleplerini karşılamak yerine baskı ve zor yoluyla iktidarını sürdürmek isteyenleri uyarıyoruz. İş, ekmek, barış ve özgürlük taleplerimizden asla vazgeçmeyeceğiz.

 

Acı Reçete Değil,İnsanca Yaşanacak Asgari Ücret İstiyoruz.

Asgari ücretle geçimini sürdüren milyonların halini anlamaktan uzak olanların oluşturduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021 yılı asgari ücretini belirlemek üzere toplandı.

Türk İş 2020 yılı açlık sınırını 2482 lira olarak açıkladı.

Gıda fiyatları yıl boyunca sürekli arttı. Elektriğe,doğal gaza,temel tüketim mallarına gelen zamlar, işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, kamu emekçilerinin belini bükmeye devam ediyor. Her sene işçiler ve emekçiler sefalet ücretine mahkum ediliyor.

Ancak hükümet emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarını insanca düzeye çıkarmak yerine salgının ve krizin yükünü de bizlere yıkacak acı reçeteleri dayatıyor.

Bize “acı reçeteyi ödemeye hazır olun” diyenler, patronlara teşvik üzerine teşvik veriyor.

Biz Edremit Demokrasi Platformu Bileşenleri olarak, aşağıdaki taleplerimizin gerçekleşmedi için mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz.

Taleplerimiz:

Pandemi bahane edilerek temel hak ve özgürlüklere müdahaleye derhal son verilsin,

Emek ve meslek örgütlerine, emekten ve demokrasiden yana güçlere , sendikalara yönelik baskılar son bulsun,

Özelde Edremit ilçemizde Eğitim Sen ve KESK üyelerine yönelik baskı ve soruşturmalara derhal son verilsin,

Asgari Ücret Vergi Dışı Bırakılsın, Vergide Adalet Sağlansın!

 

Salgınla mücadele için; en az 21 gün tam kapanma sağlansın,

Kamu ve özelde çalışan herkese ücretli izin verilsin,

Esnafın, üretici köylünün, emeklinin ve yoksulluk sınırı altında yaşayan herkesin kredi kartı ve kredi borçları pandemi süresince ertelensin,

Çalışması zorunlu ve devamlılık gerektiren iş yerlerinde çalışma süreleri azaltılmalı,

Çalışanların sağlığı ile ilgili her türlü tedbir alınmalı,

Özel hastaneler kamulaştırılmalı, Herkese ücretsiz aşı yapılmalı.

Salgının ve krizin yükünü kabul etmeyeceğiz.

İnsanca yaşam ve Demokratik Türkiye mücadelesi veren kamu emekçileriyle omuz omuzayız

 

EDREMİT DEMOKRASİ PLATFORMU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir