Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Mehmet Mengücek ve Gıjık Dede mezarları başında anıldılar-Video

Maraş Katliamı’nın 42. Yılında Alevi kurum temsilcileri, CHP’li ve HDP’li vekiller ile demokratik kitle örgütlerinden temsilciler engelleme girişmlerine rağmen Maraş’a giderek,  halkı katliamcı faşistlerden korumak için direnen ve daha sonra çatışmada öldürülen Mehmet Mengücek  ile Alevi dedesi (Sabri Özkan) mezarı başında andılar.

Yasaklara, pandemiye rağmen Maraş’a giderek mezarlıktaki anmaya katılan HDP Milletvekilleri Zeynel Özen, Tülay Hatimoğulları, CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK)  Onursal Başkanı Turgut Öker, Britanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı İsrail Erbil ve AABK Örgütlenme Sorumlusu Mehmet Ali Çankaya, mezarlıkta düzenlenen anmada Maraş Katliamı’na, katledilen canlarımıza ve direnelere ilişkin birer konuşma yaptılar.

 

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen:

“Bugün Mehmet Mengücek yoldaşımızın mezarı başındayız. Onun mücadelesini, onun anılarını yâd etmek için geldik.  Mehmet Mengücek benim yoldaşımdı, Mehmet Mengücek aynı zamanda bu köyün muhtarıydı. Maraş Katliamı’nın başladığı o gün Mehmet Mengücek’in kız kardeşinin düğünü vardı, 7 kız kardeşinin tek erkek kardeşiydi. Bir yoldaşımız Mehmet Mengücek’in yanına geliyor ‘Mehmet Maraş yanıyor, Maraş’ta katliam başladı’ diyor. Mehmet yoldaş düğünü bırakıp hemen silahlarını kuşanıyor bir motor bisikleti vardı motorla Kara Maraş’a gidiyor.

Biliyorsunuz Karamaraş Alevilerin yoğunlukta yaşadığı 2 mahallerden biri. Mehmet Mengücek Karamaraş girişinde mevzileniyor. Üç gün boyunca ne katliamcıların ne de güvenlik güçlerinin karamaraşa girişine engel oldu. Güvenlik güçleri dışarıdan yardıma gelenlere yol açmıyordu ama içerde katliamı yapanlara hiç müdahale etmiyordu. Mehmet  Mengücek üç gün boyunca Karamaraşı korudu ve en sonunda yaralanıyor daha sonra yaşamını kaybediyor. Mehmet yoldaş mahallede yüzlerce canımızın katledilmesini önleyen bir devrimci yoldaşımızdı.”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal : “Maraş Katliamı’nda canlarını korumak için mücadele eden, yaşadığımız onlarca katliamda hayatını yitiren dostlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum. Mehmet Mengücek’in öyküsünü, gerçeğini, değerli başkan anlattı. Maraş’ın acısı yüreğimizde hiç bitmedi ve derinleşiyor. Çünkü Maraş eğer önemsenseydi ve Maraş hesabı sorulsaydı ondan sonraki katliamlar olmayacaktı. Elbette burada bu Anadolu’nun güzel köyünde Mehmet Mengücek gibi yürekli bir insanı mezarı başında onun mücadelesini, onun vermiş olduğu büyük mücadeleyi bir kez daha saygıyla selamlıyorum” dedi.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları: “Ben de Mehmet Mengücek arkadaşın ve Maraş Katliamı’nda Alevilere dönük bu soykırımda yaşamını kaybeden bütün canları saygıyla anıyorum. Bizler bu anmalarımızı gerçekleştirirken her zaman için niyet ettiğimiz, her zaman için umut ettiğimiz bir şey var, o da benzer katliamların bir daha yaşanmaması. Bunun için bu coğrafyada tarih boyunca acı çekmiş, bu coğrafyada tarih boyunca katliamlara maruz kalmış Alevilerin yaşadığı bütün katliamlarla ve şiddet olaylarıyla Türkiye devletinin yüzleşmesi ile hakikatlerin ortaya çıkarılmasıyla bir yol alınabilecektir.”

Britanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı İsrail Erbil: “Maraş Katliamı en vahşi katliamlardan bir tanesidir. Çok mazlum insanlar katledildi, savunmasız çocuklar, kadınlar katledildi. Fakat bir o kadar da Maraş Katliamı aynı zamanda bir direniştir. Bu direniş sembollerinden en önemli direnişi gösteren yoldaşlarımızdan, büyük abilerimizden Mehmet Mengücek’in bu mekanda kendisini ziyaret etmekten onur diyoruz, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

AABK Örgütlenme SorumlusuMehmet Ali Çankaya: “Ben de Mehmet Mengücek yoldaşımızın vermiş olduğu mücadelenin önünde saygıyla eyliyorum. O tarihte barbarların yaptığı katliamda direnenleri anmak katilleri lanetlemek için buradayız. O günden bugüne kadar Maraş’ın acısı yüreğimizde daha hala soğumamıştır” dedi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonı Onursal Başkanı Turgut Öker:

“Pandemi koşullarıyla çok kitlesel bir katılım söz konusu değil. Bundan önceki yıllarda da bildiğiniz gibi Türkiye Alevi hareketinin, Avrupa Alevi hareketinin ve siyasi parti temsilcileriyle daha kitlesel bir şekilde buradaydık. Mehmet Mengücek için bugün ruhen direnenler neredeyse orada onlarla birlikte olduğumuz şu an kabrinin başındayız. Görüldüğü gibi bizden daha fazla burada güvenlik güçleri var. Zamanında bu önlemler alınmış olsaydı, insanların canı malı önemsenmiş olsaydı, bu barbarlıklar yaşanmazdı.
Maraş ne ilk, ne son hepimizin de bildiği gibi bu topraklarda yaşayan Alevi Kızılbaşların tarihin her döneminde bu tür katliamlara maruz kaldığını hepimiz biliyoruz. Bu anlamda tarihimizin katliamlar tarihi olduğunu her fırsatta ifade ediyoruz. Bu kapsamda bir daha bu katliamların yaşanmaması için, bu katliamda yaşamını yitiren insanların anılması sembolik niteliktedir. Bizim bütün derdimiz, muradımız bir daha bu acılar,  bu vahşetler, bu barbarlıkların yaşanmaması için burdayız.”

Bu arada, Mehmet Mengücek’in anmasından sonra yine Maraş’ta katledilen Gıjık Dede’nin (Sabri Özkan) mezarı başına gidilerek karanfiller bırakıldı.

“GIJIK DEDEYİ UNUTMAYACAĞIZ”

HDP Milletvekili Zeynel Özen katledilenlerden sadece 4 kişinin mezarı olduğuna dikkat çekerek, katledilenler için anıt yapılması gerektiğini söyledi. Özen, Gıjık dedenin hiç bir zaman unutulmayacağını söyledi.

“MARAŞ KATLİAMI ORGANİZE BİR KATLİAM”

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal da egemenlerin kendi düzenlerini rahat sürdürmek için Aleviler, solcular üzerinde baskı kurduğunu belirtti. Sarıbal, Maraş Katliamı’nın organize bir katliam olduğunu ve devlet sırrı olarak saklandığını ancak dosyaların açılması ve yüzleşilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir