Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avrupa’nın ilk resmi cemevi binası olan St. Pölten Cemevi,  10 Mart 2021’de açık artırma ile satışa çıkarılacak

 

St. Pölten Cemevi, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK ) bileşeni olan Avusturya AABF tarafından kuruldu. Uzun yıllar AABF çatısı altında kalarak yola hızmet etti.  Mehmet Mercan ve ekibi tarafından AABF’den koparılan St. Pölten Cemevi, bir dönem sonra ” Avusturya Alevi İnanç Toplumu” ile aynı kulvarda buluştu.

Mehmet Mercan ve Yönetim Kurulu’nun yaptıkları birçok  hatadan dolayı, cemevi borçlarını ödeyemedi ve cemevine  haciz geldi. Alevilerin  lokmlarıyla yapılan St. Pölten Cemevi’nin 10.03.2021 tarihinde, saat 09:00’da St. Pölten Adliyesi’nde açık artırma ile satılacağı duyuruldu. Açık artırma ilişkin ilanı devletin resmi internet sitesinde de yayımlandı.

Welgmedya.com sitesinde konuya dair paylaşılan bilgilerde ise asıl sorumluların cemevi başkanı Mehmet Mercan ve cemevi yönetiminin olduğu vurgulandı.

“St.Pölten Cemevinin icra yolu ile satışa çıkarılmasına neden olan şahıslar Alevi toplumuna en büyük ihaneti yapmışlardır” denilen açıklamanın devamında şu bilgiler paylaşıldı:

“Mehmet Mercan, banka ödemlerinin sorunsuz yapıldığını söylemişti. Daha sonra mahkeme kararı ortaya çıkınca; AABF’nin Mehmet Mercan ile yaptığı görüşmede, AABF’nin parasal sorunu çözdüğünü ‘eğer siz alamıyorsanız bırakın biz alalım’ demişti. ‘Dergahımızın yarın icra yolu ile başka birilerine satılmasının sorumluluğunu AABF kabul etmiyeceği’ belirtilmişti. Buna karşın Mehmet Mercan, toplantıda kredi sorunun çözüldüğünü yakında krediyi ödeyeceklerini söylemişti.”

“AVRUPA’NIN İLK RESMİ CEMEVİ”

Avrupa’nın ilk resmi cemevi binası olan St. Pölten Cemevi bahçesinde Hünkar Pir Sultan ve Yunus Emre’nin heykelleri bulunuyor.

St.Pölten Cemevi’nin 10 Mart’ta icra yolu ile açık artırmaya sunulacak olması ‘Aleviler için büyük bir acıdır!’ şeklinde yorumlanırken, yapılan açıklamada “Cemevini Alevi toplumunu bölerek bu duruma getiren St. Polten Cemevi Başkanı Mehmet Mercan ve yönetimi Alevi topluma hesap vermelidir” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir