Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Sol Parti NRW Unna Teşkilatından Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek açıklaması

 

Petra Weber, Friedhelm Schauman, Funda Öztürk ve Mustafa Kurt imzalarıyla yapılan açıklama şöyel:

‘‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Bogaz Üniversitesi için “Melih Bulu”rektörlük yapmak için anti-demokratik bir yöntem kullandı. Üst düzeye bir AKP yetkilisinin atanması yeni bir süreç değil.

Boğaziçi Üniversitesi, ülkenin laik entelektüel elitinin yuvası olarak kabul edilen çok az Sayıdaki Türk üniversitesinden biri. Bu üniversitenin öğrencileri bu anti-demokratik karara karşı çıkıyorlar.

Demokratik bir seçimden yanalar ve temel demokratik haklardan yanalar, özgürlüklere müdahaleye ve eğitim kurumları ve içerik üzerindeki büyük kısıtlamalara karşılar. Rektörün bu anti-demokratik seçimine karşı gösteri yapan, demokratik değer ve hakları kullanan öğrenciler gözaltına alındı.

Unna Sol Parti sadece Türkiye’de değil, en azından otoriterleşmiş diğer ülkelerde de her zaman temel demokratik hakları savunur. Bu tür anti-demokratik kararların sonucu olarak insan haklarını ve eğitim şanslarını kaybeden Türkiye halkının, öğrencilerinin ve muhalefet partilerinin protestolarıyla dayanışma içerisindeyiz.‘‘

Sol Parti Unna

Petra Weber, Friedhelm Schaumann

(Kreisvorstand)

Funda Öztürk / Mustafa Kurt

(Ratsfraktion Lünen)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir