Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Yenice Cemevinin ibadethane statüsü, meclisten oy çokluğuyla geçti- Video

Yenice Cemevi yönetici ve üyelerinin, Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Yenice’de bulunan  Cemevinin imar planlarında ibadethane yeri olarak işaretlenmesine dönük  başvurularını, 2021 yılı Ocak ayı olağan meclis toplantısını ikinci oturumunda ele alan Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Birleşimi, yapılan tartışmların ardından, Yenice Sıtkı Baba Cemevinin imar planlarına ‘ibadethane yeri’ olarak işaretlenmesini oy çokluğuyla kabul etti.

Yenice Sıtkı Baba Cemevinin imar planlarına ‘ibadethane yeri’ olarak işaretlenmesini  ilişkin yapılan görüşmede   HDP, MHP  ve CHP  Meclis üyleri sözaldılar. HDP Meclis üyesi Ali Tanrıverdi konuşmasında, AABF‘nin Almanya’nın NRW Eyaleti’nde elde ettiğ kamu-tüzel kişiliği statüsü kazanımından da söz  etti.

MHP Melis üyesi Mahmut Tat ,  konuşmasında MHP’nin  Cemevilerine yönelik ‚‘‘ sosyal  – kültürel merkezler‘‘ yaklaşımını dile getirdi. Mahmut Tat,  belediye olarak bağlayıcı bir karar alamayacaklarını belirterek, sorunun çizüleceği yer olarak  Türkiye Büyük Millet Meclis‘ni adres gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis üyesi Ali Tanrıverdi: ‘‘Türkiye’de ve Mersin’de yaşayan Alevilerin inanç yerleri konusundaki haklarının verilmesi gerektiğini belirterek, “Yerel yönetimler bu konularda merkezi hükümeti beklemeden inisiyatif alıp gereğini yerine getirmelidir. Eğer bu ülkede inanç özgürlüğü varsa herkesin inancına herkesin saygı duyması gerekiyor ve gereğini yerine getirmelidir” dedi.

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Özgür Emire: ‘’Biz bugün burada 20 milyon Alevinin yaşadığı ülkemizde Alevilik bir inanç mı, inanç değil mi, inançsa ne kadar inanç, inanç değilse ne kadar inanç değil, bunu tartışmıyoruz.

“Biz bugün burada yüzyıllardır bu topraklarda yasayıp haksızlıklara uğrayan, yine de incinsen de incitme diyen Alevilerin önemli bir sorununu konuşuyoruz. Cemevlerinin ibadet yeri olarak tanınması hatırlarsanız her seçim öncesi sıkça duyduğumuz seçim vaatlerinden biridir. Sonuç alamayan canlarımız bu konuyu yargıya taşımıştır. 2016 yılında AHİM Büyük Dairesi konuyu inceleyerek cemevinin ibadethane olmasına karar vermiştir. Laik devlete, yani din ve inançlar bakımından tarafsız durumda kalan devlete düşen bunu kabullenmektir ve bunu tartıştırmamaktır. Yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan ve nüfus bakımında ülkenin en kalabalık ikinci inancı olan topluluğa yanı bizlere sizinki inanç değil, yaptığınız ibadet değil, ibadet yaptığınız yer de ibadethane değil denemez, denmemelidir.’’

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir