Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Berkin Elvan davasına Berkin’i ‘terörist’ olarak gören hakim atandı

Mahkemenin önceki başkanı Canel Rüzgar, davanın karar aşamasında Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından Yargıtay’a atanmasının ardından Berkin Elvan’ın ailesi, bunun davaya açıkça müdahale olduğunu söylemişti.

Diken’de yayınlanan Canan Çoşkun’un haberine göre; Hakim Galip Mehmet Perk, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçtiğimiz Şubat 2020’de beraat kararıyla sonuçlanan Gezi Parkı eylemleri davasının hakimiydi. Bu davaya baktığı sırada kendi ismiyle açılmış bir Twitter hesabında Berkin Elvan için ‘terörist’ ifadesinin kullanıldığı paylaşımı beğenmişti. Aynı hesaptan AKP Ankara Milletvekili Emrullah İşler’in Gezi Parkı eylemlerini hedef alan paylaşımlar da beğenilmişti.

Hakim Perk’in başkanlığını yaptığı heyet, 18 Şubat 2020’de Gezi Parkı eylemleri davasında aralarında iş insanı Osman Kavala’nın da bulunduğu dokuz kişi hakkında beraat kararı vermiş, bu kararın ardından tarafından grup toplantısında beraat kararını eleştirmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında Gezi davasında verilen kararla ilgili konuşarak şunları söylemişti: “Bu (Gezi eylemlerini kastediyor) masum bir ayaklanma hadisesi değildir. Ciddi anlamda perde arkasında Soros türü bazı ülkeleri ayaklandırmak suretiyle oraları karıştıran tiplerdir. Bunun malum Türkiye ayağı (Osman Kavala’yı kastediyor) hapisteydi. Onu bir manevrayla beraat ettirmeye kalktılar.”

Aynı gün akşam saatlerine doğru HSK, dava kapsamında beraat kararı veren üç hakim için inceleme ve soruşturma izni verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir